Wentylacja domu w sezonie grzewczym ma szczególne znaczenie. Sprawny system wentylacyjny skutecznie usunie zanieczyszczenia oraz nadmiar wilgoci, a dzięki nawiewnikom w oknach do pomieszczeń dostarczane jest świeże powietrze. Podpowiadamy, jak usprawnić działanie wentylacji w domu.
Dlaczego wentylacja domu jest tak ważna?
Skuteczna wentylacja jest niezbędna dla dobrego samopoczucia. Zbyt wysoki poziom wilgotności sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów w pomieszczeniach, które są przyczyną alergii. Odgrywa też ważną rolę w prawidłowej eksploatacji budynku. W szczególności zapobiega jego zawilgoceniu, zagrzybieniu oraz destrukcji. Stężenie szkodliwych substancji zanieczyszczających powietrze wewnątrz budynków jest kilkakrotnie większe niż powietrza z zewnątrz. Na co dzień jesteśmy narażeni na zanieczyszczenia chemiczne wydzielane przez materiały budowlane czy wyposażenie wnętrz, a codzienne czynności domowe tj.: pranie, gotowanie są źródłem dużej ilości wilgoci w postaci pary wodnej. Wszystkie te zanieczyszczenia należy usuwać.
Wietrzenie
Najprostszym sposobem na dobrą wentylację w domu jest wietrzenie przez okna, o czym często zapominamy w okresie zimowym. Zapobiega ono zbyt dużej wilgotności powietrza, której oznaką jest parowanie szyb wewnętrznych (tzw. kondensacja). Woda z wilgotnego powietrza skrapla się zwykle w zetknięciu z powierzchnią o temperaturze niższej niż otoczenie – na szybach, nieodpowiednio docieplonej wnęce okiennej lub narożach okien. Zbyt wysoka wilgotność powietrza może mieć negatywne skutki zarówno dla zdrowia, jak i stanu pomieszczeń (ryzyko uszkodzenia ścian, odbarwienia czy gnicia drewnianych konstrukcji).
Sprawne systemy wentylacyjne
Jednak samo wietrzenie nie zagwarantuje właściwej jakości powietrza w domach. Najważniejszy jest sprawny system wentylacji. W starszych budowlach najczęściej jest to wentylacja naturalna tzw. „grawitacyjna”, wykorzystująca różnicę ciśnień oraz temperatury między przestrzenią wentylowaną a ujściem kanału wentylacyjnego (komina). Współcześnie najczęściej występuje wentylacja mechaniczna (wspomagana poprzez elektryczne wentylatory) lub hybrydowa (połączenie wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej). Bez względu na to, jaki system jest w naszym domu, musi on działać bez zarzutu.
Nawiewniki okienne – naturalna wymiana powietrza
Bez odpowiedniego nawiewu kanały wentylacyjne nie będą działać prawidłowo, a wymiana powietrza będzie nieskuteczna. Najlepiej jest połączyć wentylację z wentylacją pasywną przez nawiewniki w oknach. Warto więc przy wymianie okien, zadbać o to, by miały one nawiewniki. Co ważne, otwarcie klapy wentylacyjnej lub modułu wentylacyjnego umożliwia dopływ świeżego powietrza, nawet wtedy gdy okno jest zamknięte.
Najczęstsze błędy
Najczęstszym błędem jest uszczelnianie okien oraz innych elementów budynku w trosce o ochronę przed jego wyziębieniem. Prowadzi to do osłabienia wentylacji w domu czy nawiewu z kratek wentylacyjnych. Skutkiem jest również zawilgocenie domu – w pierwszej kolejności objawiające się zaparowaniem okien. Niedopuszczalne jest przede wszystkim zakrywanie lub zaklejanie kratek wywiewnych. Jest to szczególnie groźne w tych domach, w których znajdują się kominki.
Nie tylko czyste, świeże powietrze zapewni nam dobre samopoczucie, jeśli nie zadbamy o stan gleby. Badanie gruntu likwiduje ryzyko potencjalnych chorób spowodowanych obecnością groźnych substancji chemicznych. Nie bagatelizujmy tematu badania środowiska gruntowo – wodnego. Już teraz zwróćmy się z pytaniami do specjalistów, którzy doradzą i zaplanują ewentualny proces remediacji gleby.