Nie jest tym samym co kompost. Jest uboższa w składniki mineralne, ale ma doskonały wpływ na strukturę gleby. Podpowiadamy, jak zrobić ziemię liściową, aby mieć dzięki niej zdrową glebę.
Jak ją zrobić?
Zgrabione liście wkładamy do foliowego worka i zawiązujemy. Należy go ponakłuwać w kilku miejscach, aby powietrze miało swobodny dopływ i umożliwić parowanie wody. Następnie worek w ustronne miejsce na kilka miesięcy, aby liście się rozłożyły.
Czas oczekiwania na ziemię
Małe liście będą się zdecydowanie szybciej rozkładać (6–12 miesięcy), niż duże (nawet do 2 lat). Żeby skrócić czas rozkładania się liści – przed włożeniem ich do worka należy rozdrobnić je za pomocą kosiarki.
Kompostowanie na pryzmie
Liście można też przenieść na tradycyjną pryzmę kompostową. Warto dodać do nich świeży obornik, nawóz mineralny albo skoszoną trawę, aby dodać azotu, którego liście mają niewiele, a potrzebują go do szybkiego rozkładu materii organicznej.
Skład ziemi liściowej
Ziemia liściowa ma dużo próchnicy, obojętne pH / lekko kwaśne i doskonale nadaje się jako nawóz poprawiający strukturę gleby i magazynowanie wody, ściółka lub podłoże dla roślin ogrodowych. Jednak podłoże te zawiera mało azotu, dlatego jeśli planujemy na nim uprawę roślin powinniśmy dodatkowo zasilić je nawozem azotowym.
Najlepszym nawozem dla ogrodu jest nawóz naturalny, a taki właśnie możemy uzyskać z liści. Jednak warto mieć na uwadze, że bez zdrowego gruntu wiele nie zdziałamy. Zanieczyszczenie gruntu to zagrożenie dla naszego zdrowia i środowiska. Dzięki remediacji będziemy pewni, że nasz grunt nie jest zanieczyszczony, a my będziemy bezpieczni od działania toksycznych substancji zawartych w ziemi.