Jednym z najczęściej wykorzystywanych źródeł naturalnych jest energia słoneczna. Jej przetwarzanie jest w pełni bezpieczne – kolektory słoneczne nie emitują groźnych gazów do atmosfery i nie zanieczyszczają środowiska. Co jeszcze musimy wiedzieć o energii słonecznej?
Co to jest bateria słoneczna?
Energię słoneczną pobiera się i przetwarza w energię elektryczną za pomocą baterii słonecznych, których elementy składowe nazywane są fotoogniwami lub ogniwami fotowoltaicznymi. Ogniwo zbudowane jest z dwóch cienkich krzemowych płytek. Na styku płytek pod wpływem światła słonecznego tworzą się ładunki elektryczne. Dół ogniwa pokrywa metalowa powłoka, a od góry metalowa siatka. To dzięki nim następuje odprowadzenie powstającego prądu stałego.
Akumulatory i falowniki
Wytworzony w ciągu dnia prąd trzeba zmagazynować, żeby móc z niego korzystać po zmroku. Prąd magazynowany jest wtedy w akumulatorach. Większość domowych urządzeń przystosowana jest do zasilania prądem zmiennym, baterie słoneczne zaś wytwarzają prąd stały. Aby móc z niego korzystać, trzeba wyposażyć instalację w falownik. Będzie on przekształcał prąd stały w zmienny, o częstotliwości i napięciu odpowiadającym wymaganiom domowej sieci elektrycznej.
Położenie baterii słonecznych
Baterie powinny być skierowane na południe. Ich powierzchnia powinna być nachylona do poziomu pod kątem zbliżonym do trzydziestu stopni. Jeśli zamontujemy ją pionowo, jej wydajność będzie o wiele mniejsza, ale za to nie zakryje jej śnieg ani opadające liście. Do baterii słonecznych musi być łatwy dostęp, żeby można było je łatwo wyczyścić.
Montaż
Baterie słoneczne umieszczane są nie tylko na dachach. Można je montować na elewacjach, markizach, żaluzjach zewnętrznych, dachach przybudówek czy też na konstrukcjach wolno stojących. Niewielkie baterie słoneczne możemy zainstalować samodzielnie, zamawiając u producenta gotowy zestaw z instrukcją montażu. Przy większych instalacjach konieczna będzie pomoc fachowców.
Koszty darmowej energii
Żeby właściwie dobrać instalacje fotowoltaiczne trzeba znać roczne zużycie energii elektrycznej. Przyjmuje się, że statystyczna rodzina w Polsce o zużywa średnio ok. 3 000 kWh rocznie. Dla zużycia prądu o takich wartościach najkorzystniejsza będzie instalacja o mocy 3 kW. Koszty wahają się od 5000 do 7000 zł netto/kW.
Skutki zmiany klimatu i stopniowego braku dostępu do pitnej wody są coraz bardziej odczuwalne. Praca elektrowni gazowych, atomowych czy węglowych, związana jest z bardzo wysokim zużyciem wody. Korzystając z energii słonecznej, nie zużywamy jej w tak dużych ilościach. Pamiętajmy także o wodach gruntowych. Warto wykonać badanie pod względem zanieczyszczeń chemicznych. Im wcześniej będą wykryte zanieczyszczenia środowiska wodnego, tym proces remediacji będzie tańszy.