Posadzka w łazience jest szczególnie narażona na zmiany wilgotności, temperatury, a także zalania wodą. Dlatego ważne jest odpowiednie zabezpieczenie podłogi wykonanej z drewna. Podpowiadamy, jak zabezpieczyć drewnianą podłogę w łazience.

 

Olejowanie drewna

W łazience najlepiej sprawdza się drewno o małym skurczu, bogate w naturalne oleje chroniące przed wilgocią. Łazienkowe warunki doskonale będzie znosił tek oraz iroko. Decydując się więc na któreś z nich, nie będzie konieczne zabezpieczenie ich lakierem – wystarczy olejowanie. Powinno być ono przeprowadzone na gorąco, gdyż olej wtedy dokładnie wniknie w głąb drewna.

 

Woskowanie podłogi

Najlepiej, aby po olejowaniu drewno zostało pokryte specjalnym wykańczającym woskiem. Preparat ten nanosi się kilkakrotnie na gorąco. Wosk zamyka pory w drewnie, zabezpieczając je przed wodą. Należy pamiętać, że woskowaną podłogę w łazience będzie można zacząć użytkować najwcześniej po dwóch tygodniach. Wcześniejszy kontakt takiej posadzki z wodą spowoduje powstanie odbarwień.

Lakierowanie – czy jest konieczne?

Jeśli planujemy ułożenie mniej tłustych niż tek i iroko gatunków drewna, takich jak badi, cedr, mahoń, merbau lub sapeli, to konieczne będzie położenie warstwy lakieru. Najlepiej wybrać elastyczny lakier do pomieszczeń narażonych na działanie wilgoci: uretanowy lub uretanowo-alkidowy.

 

Czystość naszej gleby jest bardzo ważna – dlatego pamiętajmy o przeprowadzeniu remediacji gruntu. Bez tego nasze zdrowie będzie stale narażone na działanie chemicznych substancji zawartych w ziemi. Im wcześniej zdecydujemy się na takie badanie, tym późniejsze koszta będą mniejsze.