Ziemia ogrodowa musi być prawidłowo dopasowana do konkretnych wymagań rośliny. Każda roślina potrzebuje innych warunków do wzrostu. Podpowiadamy, jaki rodzaj ziemi dobrać do każdego rodzaju roślin.
Ziemia dla kwiatów
Kwiaty najczęściej potrzebują ziemi żyznej o odczynie obojętnym. Niektóre kwiaty, jak hortensje ogrodowe lubią kwaśny odczyn gleby. Oprócz odczynu pH, ważna też przepuszczalność ziemi, czyli to czy ziemia zatrzymuje w sobie wodę, czy nie, oraz jej zawartość składników mineralnych. Niektóre rośliny, tak jak tuje, lubią glebę, która utrzymuje wilgotne podłoże przez dłuższy czas. Juka ogrodowa z kolei lubi ziemię całkowicie przepuszczalną. Lawenda ogrodowa lubi ziemię mocno wapienną. Jeżeli mamy problem z wartością odżywczą ziemi, możemy podsypywać kwiaty odpowiednimi nawozami.
Ziemia pod trawnik
Najlepszą ziemią pod trawnik jest czarnoziem. Jest to ziemia przepuszczalna, bogata w składniki odżywcze potrzebne do wzrostu trawy oraz ma optymalny odczyn kwasowości. Trawa najlepiej będzie rosła na ziemi o odczynie wahającym się od 5,5 do 6,5 pH. Jeśli posiadamy glebę gliniastą, możemy wymieszać ją z gruboziarnistym piachem. W przypadku ziemi piaszczystej, możemy wymieszać ją z torfem. Ważne, by zapewnić trawie glebę przepuszczalną oraz żyzną.
Ziemia do warzyw
Idealna ziemia do uprawy warzyw nie powinna być zbyt lekka ani zbyt zbita. Powinna być przepuszczalna oraz przewiewna i mieć dużą pojemność absorpcyjną. Ważne jest też, żeby była żyzna, zawierała próchnicę oraz składniki odżywcze.
Jak samemu sprawdzić pH gleby?
Odczyn kwasowości można sprawdzić za pomocą glebowego kwasomierzu. Pamiętajmy, że próbki ziemi pobieramy z kilku miejsc, ponieważ w różnych częściach ogrodu odczyn pH może mieć różną wartość. Pobraną próbkę gleby umieszczamy na kwasomierzu, a następnie polewamy ją płynem Helliga. Na wynik czeka się około 3 minut. Po tym czasie porównujemy powstały kolor płynu z zaznaczoną skalą, (cała instrukcja obsługi jest dołączona do urządzenia).
Oprócz sprawdzenia pH gleby, nie zapominajmy o przeprowadzeniu badania ziemi. Dzięki takiemu badaniu będziemy mieć pewność, że nie kryją się w niej groźne dla zdrowia substancje chemiczne. Więcej o remediacji dowiesz się od specjalistów REMEA. Możesz też samodzielnie sprawdzić, ile kosztować będzie badanie twojej działki – sprawdź w kalkulatorze online.