Kwiaty doniczkowe uprawiane w domu poprawiają nastrój i posiadają wiele innych zalet. Do sypialni warto wybrać te, które posiadają walory terapeutyczne, nawilżają i oczyszczają powietrze, są korzystne dla naszego zdrowia oraz samopoczucia. Podpowiadamy, które kwiaty będą najlepszym wyborem do sypialni.
Kwiaty w sypialni – czy to dobry pomysł?
Badania wykazują, że niektóre rośliny doniczkowe, pobierając dwutlenek węgla i wydzielając tlen, odfiltrowują trucizny i inne zanieczyszczenia z powietrza, stwarzając w pomieszczeniu lepszą atmosferę. Inne zaś doskonale nawilżają powietrze.
Jakie wybrać?
– nawilżające i oczyszczające powietrze,
– redukujące zatrucia chemiczne,
– ograniczające rozwój mikrobów w powietrzu,
– nie wydzielające drażniącego zapachu.
Aloes zwyczajny – filtruje powietrze z zanieczyszczeń, a nocą wytwarza tlen, pochłaniając przy tym dwutlenek węgla. Aloes to też doskonała roślina nawilżająca powietrze. Preferuje stanowisko słoneczne i wysoką temperaturę pokojową, którą na okres zimowego spoczynku należy obniżyć do około 10°C. Podlewać trzeba oszczędnie, nigdy bezpośrednio na liście.
Fikus sprężysty – jest bardzo skuteczny w pochłanianiu formaldehydu (znajduje się w dymie tytoniowym i klejach), dlatego może być stosowany jako roślina oczyszczająca powietrze. Preferuje jasne stanowisko i wysoką temperaturę.
Dracena wonna – najskuteczniejsza oczyszczająca powietrze dracena wśród wszystkich roślin z tego gatunku. Preferuje stanowisko jasne do umiarkowanego, należy chronić ją przed bezpośrednim promieniowaniem słonecznym.
Bluszcz pospolity – dobrze nawilża i oczyszcza powietrze, szczególnie polecany ze względu na pochłanianie formaldehydu. Preferuje umiarkowane oświetlenie i przeciętną temperaturę. Podlewamy go umiarkowanie, gdy przeschnie, zimą oszczędniej.
Storczyk – ma właściwości nawilżające i oczyszczające powietrze z dwumetylobenzenu, a nocą dotlenia sypialnię. Preferuje stanowisko słoneczne oraz dużą wilgotność powietrza.
Szeflera drzewkowata – posiada właściwości usuwające zanieczyszczenia chemiczne z powietrza. Roślina jest łatwa w uprawie, preferuje stanowisko słoneczne i pół cieniste.
Skrzydłokwiat – pochłania aceton, benzen i formaldehyd z otoczenia oraz działa nawilżająco. Lubi półcień i wysoką wilgotność powietrza. Zimą zaszkodzić mu może zbyt mocno odkręcony kaloryfer i suche powietrze (zasychają końcówki liści).
Nie zapominajmy o tym, że w naszej ziemi mogą się kryć niewidoczne dla oka, a groźne dla zdrowia zanieczyszczenia chemiczne. Badanie gruntu pozwoli ustalić, czy jest on zanieczyszczony i czy przez to konieczna będzie remediacja. Warto pomyśleć o tym już teraz, ponieważ ta decyzja może okazać się zbawienna dla zdrowia naszej rodziny.