Wrzesień to okres wzmożonych prac w ogrodzie. Od tego, ile czasu poświęcimy pielęgnacji, zależy jego wygląd w następnym roku. Jakie prace pielęgnacyjne należy wykonać w ogrodzie we wrześniu?
Drzewa i krzewy
Wrzesień to dobry czas na sadzenie drzew i krzewów. Po raz ostatni w sezonie strzyżemy żywopłoty. Pamiętajmy, że zbyt późne przycinanie drzew i krzewów opóźnia ich przygotowanie się do zimy, co może skutkować przemarznięciem roślin. Do połowy września można jeszcze przesadzać lub sadzić iglaki. Z krzewów róż usuwamy więdnące kwiaty, dzięki czemu rośliny będą dłużej kwitły. Pędy odmian róż, które nie powtarzają kwitnienia można przyciąć i przygotować sadzonki pędowe.
Wykopywanie roślin
Po pierwszych przymrozkach wykopujemy begonie bulwiaste, dalie oraz kanny (pacioreczniki). Pędy przycinamy, pozostawiając ok. 10 – 15 cm. Karpy dalii układamy przyciętymi pędami w dół, by wypłynął z nich sok,. Gdy przeschną, umieszczamy je w skrzynkach i przysypujemy torfem lub korą. Umieszczamy je w chłodnych i ciemnych pomieszczeniach. Tak samo przechowujemy karpy pacioreczników i bulwy begonii.
Drzewa i krzewy owocowe
Wrzesień to dobra pora na sadzenie drzew i krzewów owocowych – rośliny zdążą się ukorzenić przed nadejściem zimy. Przed posadzeniem należy przygotować podłoże. Najpierw ziemię odchwaszczamy, następnie zasilamy nawozami potasowymi i fosforowymi, a potem przekopujemy. Czereśnie i wiśnie dobrze rosną w ziemi o odczynie obojętnym, jabłonie, grusze i porzeczki w lekko kwaśnym, maliny, truskawki, poziomki oraz agrest w kwaśnym, a borówka amerykańska najlepiej w bardzo kwaśnym.
Rośliny na balkonach i tarasach
Kwitnące rośliny sezonowe, np. oleandry, pelargonie, fuksje, hibiskusy, czy lantany, należy podlewać i nawozić tak długo, jak długo będą kwitły. Z nadejściem przymrozków trzeba je przenieść z balkonów i tarasów do pomieszczeń. Jeśli chcemy przechować pelargonie, fuksje, uczepy, należy je przygotować do przezimowania. Zaprzestajemy zasilania, a przed pierwszymi przymrozkami przenosimy do jasnego pomieszczenia, w którym temperatura wynosi do 15 st. C i skracamy pędy o 2/3 ich długości.
Rośliny wodne
Pod koniec miesiąca przygotowujemy rośliny wodne do zimowania. Pędy przycinamy kilka centymetrów powyżej miejsca, z którego wyrastają korzenie. Najwrażliwsze rośliny, uprawiane na obrzeżach stawów, przenosimy do ciepłego oraz widnego pomieszczenia. Mniej wrażliwe, np. grzybienie, opuszczamy w najgłębsze miejsce stawu. Jeśli staw jest płytszy, wtedy lepiej je włożyć do pojemnika z wodą i przenieść do widnej piwnicy. Nad lustrem wody należy rozwinąć siatkę, której oczka mają średnicę od 1 do 1,5 cm. Ochroni ona staw przed spadającymi liśćmi z drzew.
Kompost
Przewracamy kompost nagromadzony przez okres wiosny i lata. Warto przekopać ziemię, ponieważ w zimie wymarzną szkodniki wydobyte na powierzchnię a wiosną odpady lepiej wnikną w głąb gleby. Na pryzmę dokładamy odpadki organiczne i resztki roślinne z ogrodu. Pilnujemy, by pryzma była wilgotna.
Nawet najbardziej profesjonalne i dokładne czynności pielęgnacyjne ogrodu nie wystarczą, jeśli nasz grunt jest zanieczyszczony. Najlepszym sposobem na zadbanie o stan naszego ogrodu jest przeprowadzenie badań środowiska gruntowo – wodnego, i w razie potrzeby przeprowadzenie remediacji.