Wiosną cała przyroda budzi się do życia. Rośliny potrzebują dużo składników pokarmowych, a nie zawsze mogą pobrać ich odpowiednią ilość z podłoża. Dlatego jednym z najważniejszych wiosennych zabiegów pielęgnacyjnych jest nawożenie.

 

Podstawy nawożenia

Główny termin nawożenia roślin przypada na jesień. To właśnie wtedy powinniśmy zastosować nawozy organiczne – kompost i obornik, ale również przeznaczone do tego nawozy mineralne. Jeśli jednak pominęliśmy te zabiegi lub użyliśmy tylko nawozów azotowych – których składniki w czasie zimy łatwo wypłukują się z ziemi – to tym bardziej musimy zadbać o odpowiednie przygotowanie gleby do wiosny.

Wiosenne nawożenie możemy rozpocząć już po odmarznięciu gleby, czyli mniej więcej na przełomie marca – kwietnia. W przypadku warzyw niektóre nawozy mineralne należy podać krótko przed siewem (azot w postaci amonowej np. siarczan amonu oraz amidowej np. mocznik), a część po rozpoczęciu wegetacji, gdyż szybko ulegają wypłukaniu (azot w postaci azotanowej np. saletra potasowa).

 

Od jakich nawozów zacząć?

Nawozy naturalne (obornik, kompost) są pierwszym krokiem do rozpoczęcia wiosennej pielęgnacji roślin. Zawierają one materię organiczną, która dostarcza roślinom wielu substancji odżywczych, których nie mają nawozy sztuczne. Minusem jest fakt, że w pierwszym roku nawożenia naturalnego rośliny przyswajają jedynie do 50% składników pokarmowych. Dlatego musimy uzupełniać go nawozami mineralnymi, ale najpierw powinniśmy sprawdzić skład podłoża – oddać próbkę gleby do laboratorium albo przyjrzeć się dzikim roślinom w naszym ogrodzie. Jeśli występują bujne pokrzywy lub serdecznik pospolity to znak, że nasza ziemia jest bogata w azot. Natomiast obecność wrzosu czy koniczny białej świadczyć może o niedoborze tego składniku.

 

Jak nawozimy warzywa?

Nawożenie ogrodu warzywnego rozpoczynamy przed siewem – wykorzystujemy wtedy głównie nawozy fosforowe i potasowe, ale także trochę azotowych. Dokładną dawkę nawożenia powinniśmy dostosować do wymogów danych gatunków roślin oraz rodzaju gleby.

 

Nawożenie roślin ozdobnych

W tym przypadku najbardziej sprawdzą się nawozy wieloskładnikowe. W ogrodzie ozdobnym rosną obok siebie różne gatunki roślin, dlatego potrzebny jest preparat, który zawiera zbilansowany zestaw mikro i makroelementów. Najbardziej potrzebujące składników odżywczych są słoneczniki, mieczyki, dalie czy hortensje. Gatunki mniej wymagające to lawendy, maciejki i nasturcje.

 

Skoro dbając o rośliny sięgniemy po próbkę ziemi, to powinniśmy tak samo zadbać o nasze zdrowie i przeprowadzić badanie gruntu. Przeprowadzenie takiego badania nie kosztuje zbyt wiele, a wcześniejsze wykrycie zanieczyszczenia gruntu ułatwi przeprowadzenie procesu remediacji.