Wapnowanie to dobry sposób na podniesienie pH ziemi oraz zasilenie trawy w składniki pokarmowe po zimie. Podpowiadamy, kiedy i jak wykonać zabieg wapnowania trawnika.

 

Trawnik nie toleruje kwaśnej gleby

Przyczyną pogorszenia się stanu trawnika może być zakwaszenie gleby. Trawa potrzebuje podłoża lekko kwaśnego do obojętnego, a więc kiedy odczyn pH spadnie poniżej 6,0, trawnik zacznie tracić ładny wygląd. Najbardziej widoczną oznaką zakwaszenia gleby jest pojawienie się dużej ilości mchów. Zielone kępki nie tylko pogarszają jego wygląd, ale przede wszystkim utrudniają rozwój trawy. Innymi objawami zakwaszenia ziemi jest słaby wzrost trawy i jej jasnozielona, blada barwa oraz intensywniejszy rozwój chwastów.

 

Jak sprawdzić odczyn gleby?

Kiedy zauważymy zakwaszenie podłoża, najpierw sprawdźmy pH gleby za pomocą kwasomierzy. Gdy okaże się, że poziom kwasowości ziemi jest za niski, możemy podwyższyć go poprzez wapnowanie.

 

Przygotowanie trawnika do wapnowania

Przed wapnowaniem trawnik trzeba odpowiednio przygotować, dokładnie wygrabiając z jego powierzchni martwą trawę i przeprowadzić wertykulację. Dzięki temu ułatwimy cząstkom nawozowym przedostanie się do głębszych warstw podłoża, gdzie będą mogły zadziałać.

 

Jak wapnować trawnik?

Wapnowanie polega na pokryciu powierzchni murawy odpowiednim nawozem wapniowym, który po wniknięciu do podłoża, zmieni jego parametry. Należy użyć nawozu węglanowego (kreda nawozowa, dolomit), który działa wolniej i mniej agresywnie niż w przypadku tlenkowego nawozu. Nawóz ten rozkłada się powoli, dzięki czemu odczyn gleby zmieni się stopniowo, a rośliny nie będą miały zaburzonego wzrostu oraz rozwoju.

 

Kiedy wapnować?

Trawnik wapnujemy wtedy, kiedy trawa kończy wzrost przed zimą, czyli późną jesienią lub wczesną wiosną – jest wtedy jest najmniejsze ryzyko jej uszkodzenia oraz najlepsze warunki do wnikania nawozu w głąb podłoża, ze względu na wilgoć.

 

Czym wapnować?

Najlepszym nawozem jest granulowana kreda nawozowa. Jest najszybciej działającym nawozem i dodatkowo nie wymaga wymieszania z glebą.

 

O czym warto pamiętać?

Wapnowanie powinno się przeprowadzić w suchy, bezwietrzny dzień, ponieważ lepiej i bardziej równomiernie rozprowadzony zostanie nawóz na powierzchni gleby.  Po wapnowaniu nie można stosować innych nawozów ani dosiewać trawy przez co najmniej miesiąc.  Mogłoby dojść do niekorzystnych reakcji chemicznych, prowadzących do strat cennych pierwiastków zawartych w nawozie. Jeśli za szybko zostanie wysiana trawa, nawóz może spalić siewki.

 

Kiedy powtórzyć zabieg?

Kolejny zabieg wapnowania powinno się przeprowadzić nie wcześniej, niż po 3-4 latach i to tylko wtedy, gdy okaże się to konieczne, po wcześniejszym sprawdzeniu odczynu gleby.

 

 

Pamiętajmy, że najlepszym sposobem na zadbanie o naszą glebę jest przeprowadzenie badań środowiska gruntowo – wodnego, a w razie potrzeby przeprowadzenie remediacji. Uchroni to nasze zdrowie przed szkodliwym działaniem chemicznych substancji zawartych w ziemi.