Nad takim dylematem staje większość osób urządzających łazienkę. Niektórzy zastanawiają się z powodu małej przestrzeni, inni zaś zwracają uwagę na oszczędność wody. Które rozwiązanie jest lepsze?
Wygoda
Wanna jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem dla rodzin z małymi dziećmi. Nie tylko wygodniej umyjemy malca, ale również będzie to okazja do zabaw. Nie tylko rodzice wybierają wannę. Dla większości jest to okazja do stworzenia sobie domowego spa, w którym po ciężkim dniu w pracy zrelaksujemy się. Nawet najlepiej wyposażony prysznic nie jest w stanie zastąpić nam długiej, ciepłej kąpieli. Niektórzy jednak zwracają uwagę na względy higieniczne: pod natryskiem woda bezpośrednio spłukuje z nas brud i spływa do odpływu, za to w wannie osadza się i ponownie zostaje na ciele.
Oszczędność
Panuje przekonanie, że natrysk jest rozwiązaniem oszczędniejszym, jednak wszystko zależy od tego jak długo bierzemy prysznic i z jak dużą wanną porównujemy. Zazwyczaj bierzemy szybki prysznic rano lub wieczorem i wtedy lejemy tyle wody, ile potrzeba do umycia się. Napełnienie wanny nie tylko zajmuje czas, ale i wymaga zużycia dużej ilości wody. Biorąc pod uwagę fakt, że niecodziennie bierzemy długą kąpiel opcja prysznica jest o bardziej ekonomiczna. Dodatkowo siedząc w wannie co jakiś czas dolewamy sobie gorącej wody. Pod prysznicem możemy to ograniczyć, np. zakręcając wodę podczas namydlania się.
Czy możemy osiągnąć jakiś kompromis?
Niewiele szczęściarzy może pozwolić sobie na instalacje zarówno wanny i prysznica. W takim przypadku warto zdecydować się na prysznic z głębokim brodzikiem. Drugim rozwiązaniem jest zamontowanie zestawu prysznicowego w wannie i osłonięcie go parawanem nawannowym. Takie parawany są trwalsze i łatwiejsze w czyszczeniu niż zwykłe zasłonki prysznicowe.
Przed wyborem zastanówmy się co lubimy i na jakie rozwiązanie możemy sobie pozwolić w stosunku do powierzchni naszej łazienki. Warto pomyśleć także o tym co kryje się pod naszym domem, czyli glebie, która może kryć w sobie wiele niebezpiecznych substancji. Wykonanie badań środowiskowych oraz przeprowadzenie ewentualnej remediacji terenu może zapobiec chorobom domowników w przyszłości.