O tym, że gleba zaatakowana jest przez szkodniki dowiadujemy się obserwując objawy na częściach nadziemnych w postaci więdnięcia oraz zamierania. Dowiedz się, jak je zwalczyć w naturalny, bezpieczny sposób dla ziemi.
Szkodniki glebowe – które są najgroźniejsze?
Najgroźniejszymi są drutowce oraz pędraki. Pędraki to larwy chrabąszcza majowego oraz chrabąszcza kasztanowca. Posiadają grube, kremowe ciało. Drutowce to larwy chrząszczy z rodziny sprężykowatych. Mają wydłużone, ciemnopomarańczowe, brązowe ciało. Innymi często występującymi szkodnikami glebowym lenie (larwy owadów z rodziny leniowatych), rolnice (larwy rolnic, czyli kilku gatunków ciem) oraz larwy łokasia garbatka.
Gdzie znajdziemy szkodniki glebowe?
Większość z nich bytuje w podłożu o głębokości do 30 cm. Zwiększony problem występuje na działkach w lesie i w uprawach zakładanych po nieużytkach.
Na czym polega ich szkodliwość?
Na obgryzaniu korzeni oraz wygryzaniu w nich otworów. Na skutek tego rośliny nie mogą pobierać wody i składników pokarmowych, przez co zamierają. Szkodniki niszczą zarówno młode, jak i starsze rośliny uprawne. Zaatakowane rośliny szybko słabną, a następnie obumierają. Trawa z kolei żółknie i jest słaba – łatwo możemy ją oderwać od ziemi.
Jak je zwalczyć?
– wykonywanie orki jesiennej i wiosennej.
– wysiew na zaatakowanym terenie gryki, która wydzieli substancje ograniczające populacja larw
– w słoneczne dni warto spulchniać podłoże
Przeprowadzając badania pod względem zanieczyszczeń chemicznych gleby, będziemy mieli pewność, czy nie jest ona zanieczyszczona, lub czy konieczna będzie remediacja gruntu.