Żywa choinka to najpiękniejsza dekoracja na święta Bożego Narodzenia. Na rynku dostępne są różne rozmiary, gatunki czy formy. Podpowiadamy, jakie drzewko wybrać, by jak najdłużej cieszyć się jego ładnym wyglądem.

 

Świerk, jodła czy sosna?

Najczęściej wybieranym drzewkiem na choinkę jest świerk, zarówno pospolity jak i kłujący. Niestety świerk pospolity gubi igły zaraz po przyniesieniu do domu, a po kilku tygodniach zrzuci wszystkie. Świerk kłujący postoi dłużej, jednak musimy uważać na jego igły, ponieważ są bardzo kłujące. Jodła w mieszkaniu może wytrzymać nawet dwa miesiące, a igły nie będą się sypać. Jedyną wadą jest to, że gałązki jodły nie pachną. Sosna nie jest często wybierana na choinkę ze względu na rzadkie igły. Jej największym atutem jest żywiczny zapach igieł, które długo utrzymają się na gałązkach.

 

Cięta czy w pojemniku?

Decydując się na żywą choinkę, możemy wybierać pomiędzy drzewkami uciętymi (po świętach trzeba utylizować) oraz drzewkami posadzonymi w pojemniku (z uformowaną bryłą korzeniową). Choinki w doniczce w styczniu trzeba przenieść do chłodnego, jasnego miejsca. Wiosną roślinę przesadza się do ogrodu. W obu przypadkach choinki należy podlewać raz na kilka dni, co przedłuży trwałość igieł.

 

Gdzie kupić?

Choinki najlepiej kupujmy w specjalistycznych sklepach, zwłaszcza te w pojemnikach, ponieważ wtedy jest największa szansa, że roślina jest zadbana oraz nie będzie sprawiała problemów podczas użytkowania. Częstym miejscem zakupu choinek na święta są również targi i nadleśnictwa. Należy unikać drobnych sprzedawców (oferujących kilka drzewek). Wtedy zachodzi większe ryzyko, że choinka była pozyskana nielegalnie.

 

Pielęgnacja

Jeszcze przed zakupem powinniśmy zwrócić uwagę na dwie cechy świadczące o świeżości choinki: kolor igieł (powinien być soczysto zielony) i giętkość gałęzi. Pień drzewka jeśli nie został obsadzony w punkcie sprzedaży warto podciąć o kilka centymetrów (ułatwi to pobieranie wody). Trzeba pamiętać także o regularnym wietrzeniu pomieszczenia, w którym znajduje się drzewko i o tym, żeby ustawić choinkę z dala od źródeł ciepła, tj.: kominek lub grzejnik.

Przy wyborze choinki na święta nie zapominajmy o glebie, z której pozyskujemy drzewka. Zastanówmy się nad przeprowadzeniem badania gruntu. Dzięki temu będziemy wiedzieć co kryje się w ziemi. Jeśli okaże się, że są w niej zawarte groźne dla naszego zdrowia substancje chemiczne – konieczna będzie remediacja gruntu. Nie zwlekajmy z tą decyzją, ponieważ zdrowie nasze i naszych bliskich jest najważniejsze.