Woda w ogrodzie odświeża powietrze, tworzy korzystny mikroklimat oraz wprowadza nas w miły nastrój. Podpowiadamy, jak założyć staw w ogrodzie.
Wybór folii
Folia musi być wytrzymała na rozerwanie oraz odporna na zamarzanie. W sklepach znajdziemy specjalne folie zrobione z polichlorku winylu lub kauczuku syntetycznego. Te drugie są najlepsze, ponieważ są elastyczne, wytrzymałe na rozerwanie i odporne na mróz i słońce. Do wyłożenia dna sadzawki o powierzchni do 20 m2 wystarczy folia grubości 0,5 mm. Folie możemy kupić z rolki na metry, w postaci płacht o wielkości nawet do 150 m2. Możemy też zamówić folię na wymiar.
Montaż pompy
W małych stawach trudno będzie utrzymać czystą, niezarośniętą glonami wodę. Pompa powinna być dostosowana do wielkości zbiornika. Do małych oczek wodnych zaleca się pompy zatapialne (przy dnie sadzawki), które w ciągu godziny przepompowują połowę wody ze stawu. Ważne jest też to, czy pompa ma tylko tłoczyć wodę przez filtr, czy jednocześnie zasilać fontannę lub źródełko (warto je podłączyć – natleniają wodę). Jeśli tak, to należy też zwrócić uwagę na wysokość podnoszenia wody przez pompę).
Rośliny do stawu
Rośliny nie tylko dodają uroku wodzie, ale przede wszystkim wpływają na zachowanie równowagi biologicznej. W stawie, którego co najmniej 1/3 powierzchni zajmują rośliny, nie ma problemu z glonami. Rośliny wodne bardzo szybko się rozrastają, dlatego wystarczy posadzić dwie sadzonki na 1 m2. Rośliny ekspansywne, które mogą szybko zarosnąć zbiornik i zniszczyć korzeniami folię (np. tatarak lub pałka wodna), najlepiej posadzić w koszach wyłożonych tkaniną jutową, dzięki czemu będą ograniczały ich wzrost. W koszach warto również sadzić lilie wodne. Kwiaty te dobrze zimują w wodzie na głębokości jednego metra. Jeśli rosną płycej, to jesienią muszą być z koszem przenoszone w najgłębsze miejsce stawu. Najlepszym podłożem dla wodnych roślin jest ziemia gliniasta z piaskiem. Do nawożenia roślin wodnych można stosować tylko nawozy wolno działające, umieszczając je w pobliżu korzeni roślin uprawianych w koszach.
Jakie rośliny wybrać?
Rośliny pływające: żabiściek pływający, osoka aloesowata.
Rośliny do głębokiej wody: grążel wodny, lilia wodna, moczarka kanadyjska
Rośliny do średnio głębokiej wody (30-50 cm): grzybieńczyk wodny, pałki, miniaturowe odmiany lilii wodnych.
Rośliny do płytkiej wody i bagienne (do 30 cm): jaskier wielki, kaczeniec, kosaciec żółty, krwawnica pospolita, strzałka wodna, tatarak zwyczajny, żabieniec babka wodna.
Rośliny nadwodne: bodziszek łąkowy, funkie, liliowce, pełnik europejski, pierwiosnki, tawułki, tojeść rozesłana, wiązówka błotna.
Nie zapominajmy o wodach gruntowych. Dzięki wczesnemu wykryciu zanieczyszczeń środowiska gruntowo – wodnego, późniejszy proces remediacji będzie tańszy. Nie odkładajmy tego w czasie – zdrowie naszych bliskich i nasze jest przecież najważniejsze. Już teraz sprawdź, ile może kosztować badanie Twojej działki!