Czy jest jakiś sposób, żeby pozbyć się komarów bez stosowania chemicznych świec, oprysków, lamp oraz innych urządzeń? Okazuje się, że istnieją rośliny, które wydzielając specyficzny zapach naturalnie odstraszają te uciążliwe owady. Podpowiadamy, jakie rośliny posadzić w naszym ogrodzie, by skutecznie odstraszyć komary.

 

Lawenda wąskolistna – to zimozielona krzewinka o wąskich, srebrzystoszarych liściach. W zależności od odmiany kwitnie na fioletowo, różowo i biało. Kwiaty lawendy zdobią roślinę przez całe lato, dzięki czemu długo odstraszają komary. Dobrze znosi suszę, poradzi sobie zarówno w pojemnikach na balkonie, sadzona na brzegu rabat lub w ogródkach skalnych. Należy pamiętać o corocznym wiosennym cięciu pędów lawendy oraz skracaniu kwiatostanów po przekwitnięciu. Dzięki temu roślina zakwitnie jesienią po raz kolejny.

Komarzyca – występuje jako bylina, ale w naszych warunkach klimatycznych uprawia się ją jako jednoroczną roślinę balkonową. Jeśli jednak zabierzemy ją z dworu przed pierwszymi przymrozkami, pędy skrócimy, a pojemnik ustawimy w chłodnym pomieszczeniu (temperatura od 10 do 15°C) to komarzyca przezimuje. Roślina ma długie zwisające pędy, o biało obrzeżonych liściach z intensywnym zapachem. Preferuje stanowisko półcieniste i nie lubi przelewania.

Kocimiętka – to bylina dorastająca do 40 cm wysokości, o pokładających się pędach. Roślina zakwita na początku lipca, zdobi ogród do września, jest mało wymagająca i dobrze znosi suszę. Zapach kocimiętki skutecznie odstraszy komary i meszki.

Bodziszek korzeniasty – to bylina o intensywnym zapachu odstraszającym komary. Nie ma dużych wymagań uprawowych – dobrze rośnie na przeciętnych glebach, zarówno w stanowisku słonecznym jak i półcienistym. Bodziszek korzeniasty ma fioletowe kwiaty długo utrzymujące się na roślinie.

Koper włoski – uprawiany jako roślina jednoroczna dorastająca do metra wysokości. Lubi stanowiska słoneczne, nie toleruje zbyt suchego podłoża. Kwitnie na żółto od lipca do września. Koper jest świetną rośliną odstraszającą komary, którą możemy łączyć z innymi ziołami takimi jak bazylia, mięta lub tymianek, aby zwiększyć skuteczność ochrony przed komarami.

 

 

Nie zapominajmy o sprawdzeniu aktualnego stanu gleby na naszej działce. Przeprowadźmy badanie gruntu, dzięki któremu dowiemy się, czy nasza gleba jest bezpieczna, czy jest pod wpływem chemicznych zanieczyszczeń. Nie narażajmy naszego zdrowia. Im wcześniej przebadamy grunt, tym późniejsze koszta związane z remediacją będą mniejsze.