Nastały coraz cieplejsze, słoneczne dni. To dobry czas, by uporządkować i odpowiednio przygotować ogród do kolejnego sezonu. Jakie prace wykonać?
Sprawdzamy odczyn gleby
Jest to konieczność, by prawidłowo nawozić ziemię. Pobieramy z kilku miejsc próbki gleby, używając do tego kwasomierz chemiczny. Możemy wykorzystać też papierki lakmusowe – po przyłożeniu ich do ziemi zaczną się odbarwiać, pokazując odczyn gleby. Pamiętajmy, żeby gleba pochodziła z niższych warstw.
Przycinamy drzewa, krzewy
Najpierw usuwamy gałęzie złamane, rosnące do środka korony oraz te, które się wzajemnie krzyżują. Drzewa posadzone jesienią przycinamy pod koniec marca. Sprawdzajmy też na bieżąco stan gałęzi – zajęte chorobą bakteryjną przycinamy powyżej uszkodzeń. Krzewy owocowe np. agrestu i porzeczek przycinajmy już na początku marca, zostawiając najsilniejsze gałęzie. Jeśli mamy w swoim ogrodzie rośliny kwitnące latem, na pędach jednorocznych (np. hortensja bukietowa) to ścinamy ich gałązki 20 cm nad ziemią. W przypadku wrzosów, odcinamy od nich zeszłoroczne kwiatostany.
Czyścimy trawnik
Usuwamy resztę liści z trawnika. Jeśli jego wygląd nie jest zadowalający, można wykonać aerację i wertykulację.
Wysiewamy nasiona na rozsady
Można wysiać w domu nasiona ciepłolubnych warzyw, by mieć własną rozsadę. Przygotujmy też rozsadę kwiatów. Na grządkach wysiać można groch, marchew i pietruszkę oraz większość roślin jednorocznych: np. nagietek, groszek pachnący.
Sadzimy drzewka i krzewy
Sadzić już można iglaki (tylko odmiany wrażliwsze na mrozy, inne odmiany jesienią). Sadzimy też róże, bez ich przycinania (przyciąć można po dwóch latach od ukorzenienia).
Usuwamy zimowe okrycia
Jeśli nie będzie już przymrozków, możemy usunąć otuliny z iglaków, hortensji, magnolii i róż. Należy zachować przy tym czujność, ponieważ rośliny rozbudzone wczesnym ciepłem rośliny będą szczególnie wrażliwe na powracające przymrozki. Jeśli takie jeszcze się zdarzą, trzeba pozostawić wrażliwe rośliny w okryciu. Szczególnie narażone są hortensje i rododendrony – jeśli zmrozi im pączki, to mogą nie zakwitnąć.
Sprawdź też stan gleby. Przeprowadź badanie gruntu, a dowiesz się, czy twoja gleba jest pod wpływem działania chemicznych zanieczyszczeń. Nie narażaj zdrowia i jak najszybciej zbadaj swój grunt.