Słoneczna pogoda sprzyja dziecięcym zabawom na zewnątrz. Podwórkowa piaskownica to jedno z tych miejsc, w których maluchy najchętniej spędzają czas. Robienie babek czy budowanie zamków to kreatywne i rozwijające zajęcie. Ciężko jednak ustrzec kilkulatka przed obsypywaniem się piachem, turlaniem się w nim, a nawet jego połykaniem.
Jeśli takie sytuacje to dla Ciebie codzienność, tym bardziej powinieneś zadbać, aby piaskownica była w pełni bezpieczna.
1. Jaki piasek wybrać?
Do piaskownicy nie powinniśmy wsypywać piachu niewiadomego pochodzenia. Najlepiej kupić taki, który posiada atest Państwowego Zakładu Higieny, zawiera dużą ilość kwarcu oraz ziarnistość na poziomie 0-2 mm. Najlepszy do zabawy to taki, który nie brudzi, nie ma soli ani składników mineralnych i jest jasnożółtej lub białej barwy. Ważne, aby był także delikatny w dotyku, jednolity i całkowicie czysty od wszelkich kamyków. Informacje o tym czy spełnia powyższe kryteria, powinniśmy znaleźć na opakowaniu. Pamiętajmy, że piasek powinien być regularnie wymieniany, najlepiej co kilkanaście tygodni. Na szczęście jego cena nie jest zbyt wygórowana.
2. Jak zabezpieczyć piaskownicę?
Po wyborze odpowiedniego piasku zadbajmy również o to, aby jak najdłużej utrzymać jego czystość. Najlepszym rozwiązaniem jest kupienie wysokiej piaskownicy ze specjalną pokrywą, którą będziemy szczelnie zamykać po każdej zabawie. Jeśli zainwestowaliśmy już w piaskownicę bez osłonki, wystarczy dokupić specjalną folię ochronną lub plandekę. Piaskownica powinna stać na drewnianej powierzchni, aby nie wyrastały pod nią krzewy i chwasty i nie przedostawały się do niej owady. Na dnie powinien znajdować się także niewielki otwór umożliwiający odpływanie wody. Jeśli mamy czworonogi, nauczmy je również tego, żeby pod żadnym pozorem do niej nie wchodziły.
3. Co może kryć się w ziemi?
Niezabezpieczona, odkryta piaskownica to niestety prawdziwa wylęgarnia zarazków i bakterii. Ponadto, w piachu niewiadomego pochodzenia mogą znajdować się nie tylko kawałki szkła czy ostrych kamyczków, ale także niebezpieczne substancje chemiczne. W przypadku podwórkowej piaskownicy, najlepiej w ogóle nie korzystać z piachu niewiadomego pochodzenia, aby nie przenosić ewentualnych zanieczyszczeń pochodzących np. z terenów poprzemysłowych. Nawet ziemia w przydomowym ogródku może kryć takie „niespodzianki”, dlatego przed zakupem nieruchomości warto pytać dewelopera lub inwestora czy wykonał badania gruntu pod kątem obecności zanieczyszczeń chemicznych. Jakie inne pytania warto zadać przed zakupem nieruchomości znajdziesz na naszej liście o co pytać dewelopera.
Dobrze zabezpieczona piaskownica to już połowa sukcesu. Trudniejszym zadaniem jest natomiast nauczenie dziecka prawidłowych zachowań związanych z higieną zabawy na podwórku. Jednak, cierpliwe i stanowcze uświadamianie sprawi, że twój kilkulatek sam będzie chronił swojej piaskownicy, jak prawdziwej twierdzy.