Latem należy szczególnie dbać o nasz trawnik. Letnia pielęgnacja to przede wszystkim koszenie i podlewanie. Niedobór wody, nawet w przypadku standardowych letnich temperatur i stopnia nasłonecznienia, wpływa negatywnie na jakość trawy. Jak prawidłowo pielęgnować trawnik latem?
Koszenie
Lipiec i sierpień to okres intensywnego wzrostu traw, dlatego latem trawnik wymaga regularnego koszenia. Najlepiej robić to 1-2 razy w tygodniu, tak aby nie skracać trawy mocniej jak 1/3 jej wysokości, a podczas suchej i gorącej pogody nie krócej niż na 5-6 cm. Nie należy też kosić na zapas, ponieważ za niskie koszenie sprawia, że odsłonięte zostają delikatne części trawy, które słońce przypala, i darń zaczyna przypominać ściernisko.
Dobrze naostrzona kosiarka to podstawa
Kluczowym elementem koszenia jest precyzja cięcia, ale i ostrość noży. Zapewniają one cięcie, które nie rani darni. Podsuszona w upały trawa jest bardziej narażona na poszarpanie, przez co traci więcej wody. Pamiętajmy, by zawsze zadbać o sprzęt wysokiej jakości, wyposażony w ostrza zapewniające precyzję cięcia oraz opcje regulowania wysokości koszenia.
Podlewanie
Podczas upałów trawa potrzebuje szczególnie dużo wody. Najbardziej wrażliwe na przesychanie są młode trawniki, ponieważ ich korzenie rosną płytko. Jeśli trawnik będziemy podlewać zbyt małymi porcjami wody, to większość wody odparuje, nie wsiąkając odpowiednio głęboko. W ten sposób nie nawadniamy trawy, a marnujemy wodę. Pamiętajmy także, by nie podlewać trawy w palących promieniach słońca, ze względu na dużą różnicę temperatur i natychmiastowe parowanie wody, która nie zdąży wsiąknąć w podłoże. Najlepiej więc podlewać wcześnie rano, gdy ziemia jeszcze nie jest zbyt nagrzana.
Nawożenie
Intensywnie rosnąca latem trawa wymaga odpowiedniego nawożenia. Wybierajmy więc preparaty zawierające żelazo, które powoduje uzyskanie pięknego, zielonego koloru źdźbeł. Korzystajmy również z preparatów zawierających azot, przyspieszających wzrost. Mogą być one stosowane do końca sierpnia, aby zapewnić trawie odpowiednie warunki do wejścia w stan zimowego spoczynku. Letnie nawożenie trawnika najlepiej przeprowadzać w pochmurny dzień i około dwie doby po jej skoszeniu.
Odchwaszczanie
Latem nie tylko trawa szybko rośnie, ale także chwasty. Jeśli jest ich nie dużo, to usuwajmy je ręcznie, podcinając nożem i urywając. Przy większej ilości lepiej wykonać opryski herbicydami selektywnymi, czyli takimi które niszczą chwasty dwuliścienne, nie uszkadzając przy tym samej trawy. Preparat aplikujemy w bezdeszczowy i bezwietrzny dzień, osłaniając folią sąsiadujące rośliny.
Zanim podejdziemy profesjonalnie do tematu pielęgnacji naszego trawnika warto najpierw zająć się problemem, który jest niewidoczny dla oczu, a może okazać się niezwykle niebezpieczny dla naszego zdrowia. Zanieczyszczenia gruntu to problem, który pojawia się nie tylko na terenach poprzemysłowych. Niestety, ale w Polsce przeprowadzanie badań środowiska gruntowo-wodnego jest nadal bagatelizowane, dlatego też tak ważne jest, aby przed zakupem ziemi dowiadywać się czy takie badania były przeprowadzone, i czy aby teren nie wymaga przeprowadzenia remediacji.