Ogrzewanie podłogowe z roku na rok zdobywa coraz większą popularność. Czy słusznie? Wyjaśniamy, jakie wady i zalety ma ogrzewanie podłogowe.

 

Jakie są rodzaje ogrzewania podłogowego?

Najbardziej znany jest elektryczny, ale do wyboru mamy również wodny oraz powietrzny. W skład elektrycznego ogrzewania podłogowego wchodzą przewody, folie grzewcze lub maty. Układa się je pod panelami, płytkami lub przed zalaniem wylewki. Ciepło można regulować za pomocą termostatu lub czujnika temperatury. Jeśli chodzi o wodne ogrzewanie, to zasada działania bazuje na ułożeniu rur grzejnych z tworzywa sztucznego albo metalu, przez które przepływać będzie ciepła woda. Ten typ ogrzewania podłogowego montuje się na izolacji cieplnej oraz przeciwwilgociowej, a potem zalewa podkładem podłogowym. Następnie można na podłodze ułożyć kafelki, bądź panele. Powietrzne ogrzewanie składa się z kanałów ułożonych bezpośrednio w podłodze, przez które przepływa ciepłe powietrze.

 

Zalety

Największą uwagę zwraca tym, że nie widać go w pomieszczeniu, a to wpływa na swobodę aranżacji wnętrz. Warto wspomnieć też o równomiernym oddawaniu ciepła w całym pomieszczeniu i optymalnym rozkładzie temperatury. Ogrzewanie podłogowe nie wysusza powietrza, tak jak tradycyjne grzejniki i nie zbiera w swoich zakamarkach kurzu, co jest korzystne dla alergików oraz osób chorych na astmę. Jeśli chodzi o elektryczne ogrzewanie podłogowe, to układa się je szybko, a koszty nie są wysokie. Da się je również zamontować w istniejących już posadzkach – kładąc wtedy maty grzewcze. Nie musimy  obawiać się też wycieku i zamarznięcia instalacji. Powietrzne ogrzewanie podłogowe jest energooszczędne i może korzystać z każdego źródła energii. Co istotne, zabezpiecza też fundamenty domu przed wilgocią oraz grzybem.

 

Wady

Przede wszystkim musimy się nastawić, że zakup materiałów i montaż tego typu ogrzewania będzie droższy niż w przypadku tradycyjnych grzejników. Ten sposób ogrzewania należy zaplanować już na samym początku remontu lub trzeba zrywać podłogi w przypadku elektrycznych mat grzejnych. Podczas awarii często potrzebne będzie skucie części posadzki lub demontaż paneli albo płytek. Pamiętajmy też, że takie ogrzewanie charakteryzuje duża bezwładność cieplna – podłoga rozgrzewa się powoli i wolno stygnie. Podczas projektowania ogrzewania podłogowego warto wziąć pod uwagę miejsca, gdzie będą stały ciężkie meble – tam nie należy montować przewodów lub rur. Elektryczne ogrzewanie generuje spore koszty podczas eksploatacji, za to system wodny będzie bardziej kosztowny podczas samego montażu oraz zakupu materiałów. Może też wymagać zamontowania dodatkowych sprzętów – pompy, kotła lub zaworów. Za to ogrzewanie powietrzne charakteryzuje duża bezwładność płyty fundamentowej.

 

Prawidłowy montaż ogrzewania podłogowego jest bardzo ważny, aby uzyskać zadowalający efekt. Podobnie jest w przypadku gruntu – tylko przebadany grunt będzie służył bez obaw o nasze zdrowie. Remediacja gruntu jest bardzo ważna, ponieważ da nam pewność, że nie ma w nim groźnych zanieczyszczeń.