Stwórzmy piękny ogród bez stosowania chemicznych środków ochrony roślin. Tworząc odpowiednie warunki bytowania zwabimy zwierzęta, które staną się naszymi sprzymierzeńcami w zwalczaniu szkodników. Podpowiadamy, jak stworzyć ogród przyjazny dla zwierząt.

 

Jak zwabić dzikich lokatorów?

Zwierzęta pomagają nam w walce ze szkodnikami roślin. Stwórzmy więc im dobre warunki bytowania. Jedne z nich najchętniej zamieszkają w stawie, czy oczku wodnym, a inne w grupie gęstych krzewów, w żywopłocie, lub w stercie gałęzi. Dla wszystkich zwierząt ważny jest dostęp do wody, a więc staw, oczko wodne, czy strumyk przez cały rok będą wabić zwierzęta z okolicy. Należy zadbać, by konstrukcja tych budowli zapewniała nie tylko łatwy dostęp do wody, ale i możliwość wydostania się na brzeg. Warto umieścić w zbiorniku wodnym lub przy jego krawędzi duży, płaski kamień lub bal drewniany.

 

Jeże

Jeż żywi się ślimakami, owadami oraz drobnymi gryzoniami. By stworzyć jeżowi odpowiednie warunki bytowania, w zacisznym miejscu pozostawmy stertę gałęzi, możemy też zachęcić go smakołykami (karmą dla psów czy kotów lub surowe, drobno siekane mięso) i dbajmy o to, by miał łatwy dostęp do wody. Jesienią zaśnie w gnieździe z liści i pozostanie tam zwinięty w kulę, nieruchomy aż do marca. Niska temperatura spowoduje zwolnienie jego przemiany materii, działalności układu krążenia oraz układu oddechowego i spadek temperatury ciała. Dlatego nie można go budzić, ponieważ wtedy jeż może sobie sam nie poradzić zimą i będzie konieczna nasza pomoc aż do wiosny. Pamiętajmy, że jeże są w Polsce objęte całkowitą ochroną.

 

Żaby

Żaby oraz ropuchy warto zaprosić do ogrodu, ponieważ żywią się szkodnikami. W skład ich diety wchodzą m.in. owady i ich larwy, pajęczaki oraz ślimaki. Większą część życia spędzają na lądzie, w wodzie są w okresie godowym. Dlatego chętnie przyjdą do ogrodów z oczkami wodnymi i stawami. Żaby brunatne są pod całkowitą ochroną, zielone zaś w okresie godowym.

 

Ptaki

Ich obecność w ogrodzie gwarantuje nam zmniejszenie populacji szkodników, dlatego warto dokarmiać je zimą, a wiosną powiesić skrzynki lęgowe. Możemy zaprosić je do ogrodu również poprzez sadzenie roślin, na których mogą żerować lub się chować. Latem, szczególnie w czasie upałów, ptaki mogą mieć problem z zaspokojeniem pragnienia, dlatego posiadanie oczka wodnego, czy regularne napełnianie poidełek będzie dla nich bardzo pomocne

 

Pszczoły oraz inne pożyteczne owady

Nie musimy być pszczelarzem, by hodować w ogrodzie pszczoły (murarki prowadzą samotny tryb życia). Podobnie jest w przypadku innych owadów, np.: motyle o barwnych skrzydłach (paź królowej, rusałka admirał, paź żeglarz). Kluczową sprawą jest uprawa roślin miododajnych oraz przyciągających motyle (wiciokrzewy, lilaki, astry, chabry, jeżówki). Warto też zbudować dla nich hoteli dla owadów. Takie domki, złożone zwykle z drewna (z wydrążonymi otworami) i pędów bambusa są szczególnie przydatne wiosną, gdy zwierzęta składają jaja. Konstrukcje powinno się ustawiać w miejscach zacisznych, osłoniętych od wiatru i bezpośrednich promieni słonecznych.

 

Pamiętajmy o zbadaniu gleby w naszym ogrodzie. Badanie gruntu zlikwiduje ryzyko potencjalnych chorób spowodowanych obecnością niebezpiecznych zanieczyszczeń chemicznych. Nie bagatelizujmy tematu badania środowiska gruntowo – wodnego. Zwróćmy się z pytaniami do specjalistów, którzy doradzą i zaplanują ewentualny proces remediacji gleby.