W dzisiejszych czasach jest wiele metod uprawy roślin bez konieczności stosowania chemii. Podpowiadamy, jak prowadzić ogród w zgodzie z naturą.

 

Płodozmian

Wpływa pozytywnie na jakość i wielkość plonu. Poszczególne gatunki warzyw nie powinny być uprawiane kilka lat z rzędu na tych samych grządkach. Są wtedy bardziej narażone na wystąpienie chorób oraz porażenie na szkodniki, a w dodatku dają coraz mniejszy plon.

 

Uprawa z ziołami

Wysiew np. po kilkanaście sztuk ziół wśród grządek warzyw pomoże  ochronić je przed chorobami i szkodnikami. Majeranek, bazylia, czosnek i cebula dobroczynnie wpłyną na zdrowotność naszych warzyw.

 

Prawidłowe sąsiedztwo roślin

Warto wiedzieć, których roślin nie powinno się sadzić obok siebie. Między innymi są to: dynia z ziemniakami, majeranek z bazylią, fasola z cebulą, kapustnymi lub burakami, buraki z czosnkiem, ziemniakami, gorczycą i szpinakiem. Dobrze sobie poradzi bób z ziemniakami, kapusta z burakami i sałatą, marchew z cebulą, szczypiorem oraz sałatą.

 

Brak pustej powierzchni

W warzywniaku nie powinno być pustych miejsc, ponieważ szybko rozwiną się chwasty. Dlatego warto uprawiać gatunki o krótkim okresie wegetacyjnym jako przedplony (np. cebula, rzodkiewka, szpinak i sałata) i poplony (np. rzodkiewka i kapusta pekińska). Dobrym sposobem na wykorzystanie tych przestrzeni będzie posianie roślin na nawóz zielony (łubin, wyka, kończyna, czy lucerna).

 

Stosowanie naturalnych preparatów

Na choroby oraz szkodniki stosujmy środków zrobionych domowym sposobem. Mogą to być wyciągi z popularnych roślin i warzyw (np. pokrzywy, czosnku, cebuli i krwawnika).

 

Kompostowanie, ściółkowanie i zielone nawożenie

Jest to ekologiczne nawożenie bez potrzeby użycia chemii. Nawozy zielone oraz kompost wzbogacą podłoże w podstawowe składniki pokarmowe oraz mają pozytywny wpływ na jakość gleby.

 

Naturalna pomoc zwierząt

Ptaki, jeże, jaszczurki, ropuchy oraz wiele owadów skutecznie zwalczą szkodniki. Warto więc umieścić dla nich poidełka z wodą, zainstalować budki lęgowe oraz karmniki, by w okresie zimowym wspomóc im w zdobywaniu pokarmu.

 

 

Nie zapominajmy o tym, że działanie szkodliwych substancji może docierać do nas z ziemi. Dzięki badaniu gruntu dowiemy się, czy nasza ziemia jest wolna od zanieczyszczeń, czy konieczna będzie remediacja gruntu. Nie zwlekajmy z tą decyzją. Im szybciej wykryjemy zagrożenie, tym zdrowie naszej rodziny i nasze będzie bezpieczne.