Rynek pierwotny czy wtórny? To jedno z pierwszych pytań, na które muszą odpowiedzieć sobie osoby zainteresowane zakupem mieszkania. Każda z możliwości ma swoje wady i zalety. Warto je przeanalizować przed podjęciem tak ważnej decyzji. Przedstawiamy plusy i minusy mieszkania z rynku pierwotnego i wtórnego.
Plusy rynku pierwotnego vs korzyści rynku wtórnego.
Rynek pierwotny:
+ Wnętrze do Twojej dyspozycji – decydując się na mieszkanie z rynku pierwotnego lub wtórnego, warto pamiętać, że w przypadku tego pierwszego sam decydujesz o tym, jak będzie wyglądać jego wnętrze. Ty wybierasz podłogi, sprzęty i meble, i co ważne masz pewność również, że wszystko co znajduje się w lokalu jest nowe.
+ Nowe budownictwo – na rynku pierwotnym budynki mieszkalne są nowoczesne i zazwyczaj budowane wg najnowszych standardów. To oznacza, że w najbliższym czasie prawdopodobnie nie będziesz musiał przejmować się remontami i ewentualnymi naprawami.
+ Dodatkowe udogodnienia – winda, miejsca parkingowe, czy wykorzystanie proekologicznych materiałów to bonusy, które zdecydowanie łatwiej spotkać na rynku pierwotnym niż wtórnym.
+ Możliwość zweryfikowania dewelopera – poważny inwestor odpowie na każde pytanie i przedstawi każdy niezbędny dokument. W ten sposób możesz uzyskać informacje np. na temat środowiska – czy grunt, na którym realizowana jest inwestycja, został przebadany i jest wolny od zanieczyszczeń chemicznych. Pomocna przy zadawaniu odpowiednich pytań będzie z pewnością opracowana przez nas checklista o co pytać dewelopera.
Rynek wtórny:
+ Negocjacja ceny – jeśli właścicielom zależy na szybkim sprzedaniu mieszkania, możliwe, że będą skłonni zgodzić się na cenę niższą od rynkowej. To szansa na „ustrzelenie” dobrej okazji.
+ Brak konieczności wykończenia mieszkania – w przypadku mieszkania z rynku wtórnego nie musisz od razu organizować środków finansowych na wyposażenie i wykończenie lokalu. Po jego zakupie prawdopodobnie będziesz mógł się zaraz do niego wprowadzić.
+ Możliwość weryfikacji otoczenia – osiedla, które mają kilka, kilkanaście lat są zazwyczaj już zagospodarowane, więc masz większą szansę, aby sprawdzić, kto będzie Twoim sąsiadem, jak głośno jest w okolicy oraz jaki widok będziesz miał z okien.
+ Wyjątkowe atuty – mieszkanie na rynku wtórnym może wyróżniać się wyjątkowymi walorami, które nie sposób spotkać w żadnym innym miejscu, jak np. historia budynku, klimat okolicy, czy oryginalne wykończenia.
Minusy rynku pierwotnego vs wady rynku wtórnego.
Rynek pierwotny:
– Dłuższy czas oczekiwania – na odbiór mieszkania z rynku pierwotnego często trzeba czekać nawet kilkanaście miesięcy. Do tego pod uwagę należy również wziąć jeszcze czas potrzebny na wykończenie lokalu.
– Dodatkowe koszty na start – sam zakup mieszkania nie wystarczy, abyś mógł się do niego od razu wprowadzić. Już na wstępie powinieneś dysponować dodatkowymi pieniędzmi, które pozwolą przeprowadzić chociażby najbardziej podstawowe prace, jak wyposażenie kuchni, czy łazienki.
– Niepewność – dopiero po otrzymaniu kluczy do mieszkania wiesz za co dokładnie zapłaciłeś. Mimo zastosowania wszelkich środków ostrożności należy zawsze rozważać ryzyko ewentualnego zatrzymania inwestycji lub nieukończenia jej w czasie. Warto jednak minimalizować to ryzyko wiedząc na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania.
Rynek wtórny:
– Naprawy i remonty – warto pamiętać, że im starsze mieszkanie, tym więcej nakładów finansowych będziesz potrzebować, aby je odświeżyć i odnowić. Wiek budynku może również znacząco wpłynąć na potencjalne ryzyko występowania częstych napraw i remontów.
– Utrata wartości – mieszkanie z rynku wtórnego szybko traci na wartości. Im starszy lokal, tym trudniej sprzedać go w korzystnej cenie.
– Brak kompletnych informacji – poprzedni właściciele mieszkania mogą nie posiadać szczegółowych informacji, jakimi powinien dysponować deweloper, w przypadku zakupu na rynku pierwotnym. Na rynku wtórnym o wiele trudniej uzyskać na przykład informacje na temat przeszłości terenu oraz ewentualnych zanieczyszczeń chemicznych gruntu, na którym stoi budynek.