Zastanawiasz się, w jakiej okolicy wybrać mieszkanie lub dom? Kupić nieruchomość w centrum czy poza miastem? Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje zalety i wady. W końcu usytuowanie Twojego wymarzonego mieszkania może ułatwić lub utrudnić ci życie.

Podpowiadamy jak przy zakupie mieszkania lub domu podejść do kwestii lokalizacji, aby w przyszłości nie żałować swojej decyzji.

Idealne miejsce do zamieszkania – czy w ogóle istnieje?

Każdy deweloper czy sprzedawca zapewni cię o tym, że to jest właśnie to wymarzone miejsce do zamieszkania. Możesz być pewny, że jednym tchem wyrecytuje listę walorów nieruchomości oraz najbliższej okolicy. Nie daj się oczarować i zwracaj uwagę na to, co jest dla ciebie najważniejsze według twoich potrzeb. Dla jednych będzie to bliskość ośrodków rekreacyjnych i terenów zielonych dla innych plac zabaw czy wygodny parking. Idealne miejsce do zamieszkania? To sprawa bardzo indywidualna.

Decyduje cena

Zakup mieszkania to wyzwanie pod wieloma względami. Jedną z trudniejszych prób jest pogodzenie oczekiwań z możliwościami finansowymi. Zwykle jest to inwestycja na lata, w dodatku dość kosztowna. Prawda jest taka, że przy wyborze nieruchomości często czynnikiem decydującym jest cena. Potwierdzają to wyniki badania „O co pytają Polacy kupując mieszkanie?”*, w którym koszt zakupu jako bardzo istotny lub raczej istotny czynnik wskazało 90,6% respondentów w grupie osób, które dokonały już zakupu i 95,5% wśród planujących zakup.

Obrzeża miasta – wariant dla oszczędnych?

Wiadomo też, że różnice w cenie metra kwadratowego mieszkania w śródmieściu, a tym w dzielnicach na obrzeżach miasta, sięgają nawet kilku tysięcy złotych. Na tej podstawie lokalizacja poza ścisłym centrum może wydawać się lepszym rozwiązaniem dla oszczędnych. Jednak czy zawsze taka opcja jest bardziej opłacalna? Warto przy tym uwzględnić koszty ewentualnych dojazdów do pracy. Miesięczne wydatki na paliwo w dłuższej perspektywie mogą zrównać się z dodatkowym kosztem zakupu mieszkania bliżej centrum. Dobrze przeanalizuj więc odległości od najistotniejszych dla ciebie punktów, takich jak miejsce pracy, szkoła dzieci czy przychodnia. Chyba że bardzo cenisz sobie ciszę i spokój, co zrekompensuje ci uciążliwe czasem dojazdy.

Mieszkanie w centrum miasta

Jeśli zależy ci na swobodnym dostępie do ośrodków kulturalnych oraz rozrywkowych to mieszkanie w centrum będzie dobrym rozwiązaniem. Takie lokalizacje doceniają studenci lub młode osoby pracujące w popularnych dzielnicach biznesowych. Jeśli Twój wybór padnie na mieszkanie zlokalizowane blisko centrum, niestety powinieneś liczyć się nie tylko z wyższą ceną zakupy, ale też wieloma niedogodnościami takimi jak hałas, smog czy problemy z parkowaniem.

Bądź czujny!

Bez względu na to, czy szukasz mieszkania w centrum, czy na obrzeżach miasta powinieneś zapytać dewelopera lub sprzedawcę o badania gruntu pod kątem zanieczyszczeń chemicznych. Coraz więcej inwestycji szczególnie tych położonych w atrakcyjnych lub dobrze skomunikowanych lokalizacjach powstaje na terenach poprzemysłowych, które mogą zawierać różne szkodliwe pamiątki z przeszłości. Miej to na uwadze, gdy szukasz swojego wymarzonego mieszkania lub domu. Najlepiej z góry opracuj sobie listę pytań do dewelopera, posiłkując się na przykładać przygotowaną przez nas listą o co pytać dewelopera.