Rozglądasz się za mieszkaniem z rynku pierwotnego? Masz już na oku jedną inwestycję? Nie chcemy Cię zniechęcać, ale czy dobrze przeanalizowałeś swoją decyzję? Upewniłeś się, że możesz bez problemu podpisać umowę przedwstępną? Prześwietliłeś dewelopera?
Zakup mieszkania od dewelopera jest bardziej skomplikowany niż może się wydawać na pierwszy rzut oka. Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania od dewelopera? Przeczytasz o tym w dalszej części artykułu.
1. Przelicz rzeczywisty koszt mieszkania
Nie daj się złapać na chwytliwe hasła reklamowe czy kończące się za moment promocje. Pamiętaj, że to jedynie przemyślane mechanizmy, które mają Cię zmusić do szybkiej reakcji. Dlatego zanim podejmiesz decyzję o podpisaniu umowy, przelicz dokładnie rzeczywisty koszt mieszkania.
Deweloper stawia twarde warunki? Skorzystasz z promocji, tylko jeżeli wykupisz dodatkowo garaż? Powinieneś być czujny. Może się okazać, że zamiast zaoszczędzić, wydasz dużo więcej niż zamierzałeś na początku.
2. Sprawdź dewelopera
Najlepiej poszukaj jego wcześniejszych inwestycji. Pojedź na miejsce i rozejrzyj się. Wejdź na klatkę schodową, zapukaj do kilku drzwi i porozmawiaj z mieszkańcami. Dowiedz się, czy w budynku są pustostany. Zwróć uwagę na jego wykończenie. Przejdź się również po okolicy. Oceń zaplanowanie zieleni, komunikację miejską, bliskość sklepów i punktów usługowych – całą potrzebną do wygodnego funkcjonowania infrastrukturę.
Jeżeli któryś z elementów zostawia wiele do życzenia, sytuacja może się powtórzyć również na Twoim osiedlu.
Poproś także kogoś, kto się na tym zna, żeby sprawdził księgi wieczyste.
3. Nie oszczędzaj na prawniku
Jeżeli jesteś zdecydowany i chcesz podpisać umowę przedwstępną, daj ją najpierw do wglądu prawnikowi lub doradcy mieszkaniowemu.
Deweloperzy lubią stosować różne triki prawne, na które powinieneś bardzo uważać. Podamy Ci jeden przykład. Deweloperzy zazwyczaj namawiają klientów do zawarcia umowy przedwstępnej w formie cywilnoprawnej. Nie trzeba wtedy ponosić kosztów notariusza. Jest tutaj jednak pewien haczyk – jeżeli deweloper nie wywiąże się z umowy, musi tylko oddać Ci wpłacony zadatek.
Jedynie umowa w formie aktu notarialnego daje Ci możliwość dochodzenia swoich praw na drodze sądowej.
Dlatego radzimy, żebyś poprosił o pomoc specjalistę, który odpowiednio zadba o Twoje interesy.
4. Poznaj plan zagospodarowania przestrzennego
Jesteś absolutnie zakochany w wizualizacjach, które pokazał Ci deweloper? Nie mogłeś sobie wymarzyć lepszej i piękniejszej okolicy? Pamiętaj – nigdy nie ufaj deweloperowi na słowo.
Zapoznaj się z planami zagospodarowania przestrzennego dzielnicy. Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania w tym aspekcie? Przede wszystkim na całą potrzebną infrastrukturę (komunikację miejską, sklepy itp.). Sprawdź, czy w przyszłości nie planują postawić przed Twoim oknem wieżowca albo puścić trasy szybkiego ruchu. Niestety bardzo wątpimy w to, że deweloper sam Cię o tym poinformuje.
Zapytaj, czy inwestor przeprowadził badania środowiska wodno-gruntowego przed położeniem fundamentów. Jeśli tak, to jakie były ich wyniki? Dowiedz się, czy możesz dostać raport z badania.
5. Zachowaj czujność przy odbiorze mieszkania
Odbierasz już mieszkanie i myślisz, że możesz wreszcie odetchnąć? Nie tak szybko. Przed Tobą jeszcze bardzo ważny etap i musisz się dobrze do niego przygotować.
Odbiór mieszkania to moment, w którym możesz zgłosić wszystkie usterki. Jeżeli nie czujesz się na siłach, żeby zrobić to samodzielnie, zabierz ze sobą inspektora budowlanego.
Obejrzyjcie dokładnie mieszkanie w świetle dziennym. Sprawdźcie, czy ściany i podłogi są proste, okna nieporysowane i szczelne, a instalacje teletechniczne działają prawidłowo. W gniazdkach powinien też być prąd.
6. Porównaj konkurencyjne inwestycje
W Twoim mieście jest kilka konkurencyjnych inwestycji? Zobacz je, nawet jeżeli nie odpowiadają Ci ich lokalizacje. Dzięki temu będziesz się lepiej orientować w cenach i warunkach sprzedaży nieruchomości.
Taka wiedza przyda Ci się podczas negocjacji z deweloperem. Sprawi również, że trudniej będzie Cię oszukać.
Kupno mieszkania to prawdziwe wyzwanie i musisz się do niego przygotować. Powyżej staraliśmy się odpowiedzieć na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania, ale nie ograniczaj się tylko do naszego artykułu. Porozmawiaj ze znajomymi, którzy mają to już za sobą. Na pewno udzielą Ci kilku cennych rad.
Nie zapomnij również o tym, co napisaliśmy. Pomoże Ci to uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji i problemów. Sprawdź też przygotowaną przez nas checklistę – o co pytać dewelopera.
Powodzenia!