Żywopłoty to wielofunkcyjne rozwiązanie dla każdego ogrodu – zasłaniają mało estetyczne ogrodzenie, chronią nas od ciekawskich spojrzeń sąsiadów, a dodatkowo sprawiają, że jest zielono i przytulnie. Kiedy sadzić i jak dbać o zimozielone ogrodzenie?
Jaki krzew wybrać?
Jeśli jesteście posiadaczami dużego ogrodu, to warto zdecydować się na żywopłot nieformowany – bujny i naturalnie ozdobiony owocami i kwiatami. Niestety zajmuje on sporo miejsca, dlatego większość osób postanawia ingerować w kształt oraz wielkość żywopłotu, i regularnie go podcina.
Żywopłot liściasty będzie tańszym rozwiązaniem niż jego iglasty odpowiednik, jednak nie będzie cieszył swoim zielonym wyglądem przez cały rok, ponieważ w okresie zimowym gubi liście. Krzewy i drzewa liściaste wolniej osiągną zaplanowany przez nas kształt, także będziemy musieli dłużej poczekać na efekt naszej pracy. Żywopłoty iglaste są droższe, lecz pełnią swoje funkcje przez cały rok.
Żywopłoty iglaste
Żywopłoty iglaste należy sadzić na przełomie sierpnia i września, chyba że mają być uprawniane w doniczkach, wtedy możemy je sadzić przez cały rok. Pamiętajcie, że rośliny iglaste należy sadzić w jednym rzędzie, w odstępach 20 – 50 cm, bo bez odpowiedniego dostępu do słońca mogą zacząć łysieć i brązowieć.
Roślin zimozielonych nie przycinamy w pierwszych latach po posadzeniu, ponieważ zazwyczaj mają dobrze uformowaną koronę. Gdy już urosną, możemy je ciąć nawet kilka razy w roku. Jednak wystarczy robić to wiosną, zanim rozwiną się pąki oraz na początku lata, gdy tegoroczne pędy będą w pełni rozwinięte.
Propozycją roślin iglastych nadających się na żywopłot jest jałowiec, świerk, sosna lub cis.
Żywopłoty liściaste
Tworzenie żywopłotu liściastego możecie zacząć już na jesieni, gdy opadną liście, albo przełożyć to na wczesną wiosnę. Rośliny liściaste w doniczkach, tak jak iglaste, można sadzić przez cały rok, aby tylko ziemia nie była zmarznięta. Odległość między poszczególnymi krzewami powinna wynosić tyle, ile w przypadku roślin iglastych.
Głównym przedstawicielem tej grupy jest bukszpan. Pierwsze cięcie powinniśmy wykonać wiosną w pierwszym roku po posadzeniu. Wtedy skracamy pędy o połowę. W późniejszych latach możemy podcinać go częściej, aby podtrzymać jego formę.
Dobre cięcie
Zarówno żywopłoty liściaste, jak i iglaste nie wymagają specjalnej pielęgnacji, jednak nie możemy zapomnieć o ich regularnym podcinaniu. Cięcia powinniśmy wykonywać nawet 2-3 razy w sezonie. Najlepiej robić to w pochmurny dzień, ponieważ silne promieniowanie słoneczne może uszkodzić delikatne liście i igły, które wcześniej nie były aż tak wyeksponowane. Dodatkowo poszczególne gatunki możemy sezonowo nawozić, a w zimę ochronić ich korzenie korą.