Okna dachowe wpuszczają do naszego domu o 20 procent więcej światła niż te tradycyjne. Jest to szczególnie istotne w jesienno-zimowe dni, kiedy dzień trwa krócej i każdy promień słońca jest na wagę złota. Podczas śnieżnych zim musimy pamiętać o regularnym odśnieżaniu szyb. Zbyt długo zalegający śnieg i lód mogą doprowadzić do uszkodzenia uszczelek, a nawet pęknięcia szyby. Jak zadbać o okna dachowe zimą?
Odśnieżanie okna dachowego
Jest wiele sposób na odśnieżanie okien połaciowych. Zacznijmy od tych podstawowych, czyli odśnieżania ręcznego. Najłatwiejszą opcją jest oczywiście otworzenie i zrzucenie śniegu z okna, jednak wiąże się to z zabrudzeniem pokoju. Dlatego w tej sytuacji na dużej powierzchni podłogi pod oknem dachowym rozłóżmy folię malarską i dopiero stopniowo uchylajmy okno. Jeśli chcemy zrobić to od zewnętrznej strony budynku musimy pamiętać o środkach bezpieczeństwa. Odśnieżanie okien za pomocą drabiny i ściągaczki jest tym łatwiejsze, im niższy jest budynek. Niezależnie od wysokości powinniśmy zadbać o nasze bezpieczeństwo. Istnieje jeszcze bardziej nowoczesne, lecz tym samym również droższe rozwiązanie. Obecnie na rynku możemy dostać specjalne szyby grzewcze, które wmontowane w okna rozpuszczają padające płatki śniegu. Jest to wygodne, jednak przy dużych mrozach może nie spełniać swojego zadania.
Cyrkulacja powietrza
Usunięcie z okna dachowego warstwy śniegu jest ważne również ze względu na wentylację pokoju. Większość okien dachowych jest wyposażona w nawiewniki, które doprowadzają powietrze do wnętrza. Zalegający śnieg może zatykać otwory wlotowe, a brak wymiany powietrza powoduje zaparowanie okien i zacieki.
Daszki zewnętrzne
Jeśli jesteśmy obecnie na etapie projektowania i budowy domu warto zapoznać się z ofertą daszków montowanych tuż nad oknami. Mają one najlepsze zastosowanie przy oknach o dużym kącie nachylenia. Dzięki temu śnieg będzie zostawać nad oknem. Ciekawym rozwiązaniem są też rolety zewnętrzne, które w razie większych opadów śniegu możemy zaciągnąć zabezpieczając tym samym szyby. Ten sposób wymaga jednak obecności mieszkańców w domu lub zasłonięcia okien na cały okres zimy, co całkowicie odbiera nam dostęp do naturalnego światła.
Jeśli jesteś przed zakupem działki lub domu koniecznie dowiedz się, czy grunt, na którym zamierzasz rozpocząć swoją inwestycję został przebadany. Dzięki takiej informacji będziesz mieć pewność, że razem z najbliższymi zamieszkacie w miejscu bezpiecznym dla waszego zdrowia.
Dowiedz się więcej! Zapytaj specjalistów z REMEA oraz oblicz, ile kosztowałoby oczyszczenie twojego gruntu.