Tuje to jedne z ulubionych roślin Polaków. Możemy zobaczyć je w większości ogródków. Pełnią rolę żywopłotów, dają cień albo po prostu ozdabiają ogród. A przy tym są mało wymagające w pielęgnacji. Jednak aby cieszyć się ich głęboką zielenią przez wiele lat musimy pomóc przetrwać im zimę. Jest na to kilka sposobów!
Kora to dodatkowa ochrona dla naszych roślin
Jednym ze sposobów na pielęgnacji tui jesienią i zimą jest podsypywanie ich korą ogrodową. Dzięki temu ziemia pod ściółką będzie wilgotna i nie grozi jej szybkie wysuszenie. Dodatkowo kora chroni roślinę przed mrozami. Oczywiście, aby kora spełniła swoją funkcję ważne jest, aby wyłożyć jej odpowiednią grubość. Do roślin żywopłotowych, jakimi są tuje, przyjmuje się od 4 do 6 cm. Im więcej, tym lepiej, jednak nie przesadźmy w drugą stronę – maksymalna grubość wyłożonej kory nie powinna przekroczyć 10 cm.
Podlewanie roślin zimą? Może być konieczne!
Jesienią i zimą wydaje nam się, że podlewanie roślin nie jest konieczne. Po pierwsze, nie ma tyle słońca co w cieplejszych miesiącach. Po drugie, roztapia się śnieg i lód, który nawadnia glebę. Jednak klimat się zmienia i zarówno jesień jak i zima są suchsze niż kilka lat temu. Dlatego przed przykryciem iglaków należy je obficie podlać, aby spokojnie doczekały wiosny.
Nawożenie późną jesienią
Jesienią warto także pamiętać o nawożeniu naszych tui specjalnym nawozem. Taka substancja zawiera potas, który stymuluje procesy fizjologiczne przygotowujące tkanki roślin do zimy.
Jeśli zimy są obfite warto pomyśleć także o związaniu ich sznurkiem. Zalegający śnieg na tujach może deformować ich korony.
Niezależnie od pory roku warto zadbać również o zdrowie naszej gleby. Wykonanie badań gruntu może uchronić nie tylko zdrowie roślin, ale także nasze. Dlatego warto wykonać badanie środowiska wodno-gruntowego. Chcesz dowiedzieć się, ile będzie kosztować cię badanie gruntu na twojej działce, sprawdź kalkulator przygotowany przez firmę REMEA.