Oprócz kuchni, najdroższym pomieszczeniem w całym domu lub mieszkaniu jest łazienka. To właśnie łazienki są najchętniej powierzane projektantom wnętrz. Nie ma w tym nic dziwnego – wymagania prawne i techniczne są wielkie, a metraż najczęściej jest do tego wszystkiego odwrotnie proporcjonalny. Jednocześnie łazienkę traktuje się często jako pomieszczenie, które po prostu musi się dobrze prezentować.
Co należy uwzględnić urządzając łazienkę?
Łazienka musi posiadać podstawowy zestaw sprzętów: umywalkę, miskę ustępową, wannę lub prysznic oraz pralkę. Co do tego ostatniego, w 2018 roku zmieniono przepisy tak, by podejście wodno-kanalizacyjne do pralki znajdowało się po prostu w mieszkaniu, bez zaznaczania, że musi to być łazienka. Podstawowe znaczenie w łazience ma oczywiście dostęp do wody, odpływu ścieków i kanał wentylacyjny.
Warto wcześniej zastanowić się jak ma być rozmieszczone wyposażenie w naszej łazience i wstępnie rozrysować sobie ich usytuowanie. Może okazać się, że toaleta, prysznic lub umywalka marzy nam się w innym miejscu niż zakłada plan dewelopera. O przesunięcie odpływów możemy poprosić bezpośrednio właśnie dewelopera, jeśli mieszkanie/dom jest jeszcze na etapie budowy. O co jeszcze warto pytać dewelopera przed zakupem mieszkania lub domu? Pomoże w tym przygotowana przez nas checklista o co pytać dewelopera.
Jakie wybrać wyposażenie do łazienki?
Nawet w kwestii tych podstawowych sprzętów, największym ograniczeniem może się okazać budżet. Wyróżniamy dwa główne rodzaje toalet i jeden, rzadko pojawiający się w polskich domach:
- Miski WC kompaktowe – najtańsze rozwiązanie, gdzie zbiornik spłukujący jest połączony z muszlą
- Miski WC podwieszane – muszla WC jest montowana na specjalnym stelażu ukrytym pod zabudową. Estetyczne rozwiązanie, choć droższe niż kompakt.
- Toalety myjące – łączy w sobie funkcje miski ustępowej i bidetu; może być kompaktem lub zestawem podwieszanym. Zdecydowanie najdroższe, a przez to rzadko spotykane rozwiązanie.
Najczęściej obecnie wybieranym produktem jest miska podwieszana na stelażu podtynkowym. I tutaj mamy wielką rozpiętość cenową. Różnica tkwi nie tylko we wzornictwie i jakości wykonania, ale także zastosowanych rozwiązaniach technologicznych, takich jak muszla bezkołnierzowa, powłoka ułatwiająca sprzątanie lub filtr pochłaniający nieprzyjemne zapachy. Podobnie w przypadku umywalek i wanien – rozrzut cenowy jest wręcz niebywały, ale wynika z zastosowania różnych jakościowo materiałów i bardziej dopracowanego wzornictwa.
Oprócz ceramiki, należy zwrócić baczną uwagę na wybór armatury. Do wyboru mamy dwa główne typy armatury, które dzielimy ze względu na sposób montażu:
- Armatura natynkowa – klasyczny sposób montażu, gdzie oprócz wylewki i mieszacza widzimy kroćce doprowadzające wodę ciepłą i zimną i estetyczny kołnierz w miejscu mocowania ze ścianą
- Armatura podtynkowa – droższa w zakupie i montażu, ale za to estetyczna i dająca ciekawe możliwości kompletowania baterii. Główny element armatury jest ukryty pod tynkiem, a na zewnątrz widzimy tylko mieszacz i wylewkę
Cena armatury będzie zależała od zastosowania dodatkowych udogodnień, takich jak termostat, który utrzymuje wybraną temperaturę, system pozbywania się osadów z kamienia, czy wreszcie liczbę strumieni wody.
W łazience znajdzie się także ściana lub kabina prysznicowa albo – w przypadku łazienki z wanną – parawan nawannowy. Ten ostatni produkt ma liczne grono zwolenników, gdyż pozwala połączyć funkcję prysznica z wanną. Kompromisowe rozwiązanie.
Nie możemy zapomnieć o elektryce: wygodnie usytuowanych przy umywalce gniazd bryzgoszczelnych i oświetleniu. W łazience wyróżniamy dwie główne strefy oświetlenia – mówi Natalia Trykowska, projektant i właściciel Trykowska Studio z Wrocławia. – Jest oświetlenie główne, rozproszone i oświetlenie punktowe, najczęściej nad umywalką. Coraz częściej montuje się także dodatkowe oświetlenie nad wanną lub prysznicem i oświetlenie ozdobne, budujące nastrój.
W łazience najczęściej znajdziemy także pralkę lub pralko-suszarkę. To drugie urządzenie zdobywa coraz więcej zwolenników ze względu na brak konieczności rozwieszania mokrego prania w mieszkaniu. Obecnie dąży się do tego, by urządzenie AGD w łazience było ukryte. Projektanci wnętrz opracowują projekt szafy, która kryje pralkę lub tak dopasowują blat z umywalką, by pralka zmieściła się pod spodem.
Jakie materiały wykończeniowe i kolory do łazienki?
W łazience od wielu, wielu lat niepodzielnie królują płytki. Jest to rozwiązanie trwałe, bezpieczne i dzięki różnym cenom, każdy znajdzie coś ładnego na swoją kieszeń. Najważniejszy jest stopień antypoślizgowości. Na podłogę w łazience warto wybrać płytki R12 lub R13. Symbol „E” oznacza z kolei nasiąkliwość, czyli porowatość płytki. Warto wybierać jak najniższą wartość nasiąkliwości, gdyż gwarantuje to, że płytki długo będą dobrze wyglądały, zwłaszcza gdy mamy prysznic bez brodzika. Jako projektant wnętrz, Natalia Trykowska często jest pytana o łatwość w utrzymaniu płytek w czystości. Producenci deklarują klasę odporności na zaplamienia w skali od 1 do 5. Im niższa wartość, tym gładsza płytka i łatwiejsza do utrzymania w czystości, ale zwykle też mniej antypoślizgowa. Na ścianie jednak nie ma to znaczenia.
Czy płytki to wszystko, czym możemy wykończyć łazienkę? Absolutnie nie! Do łazienki nadają się wszelkie gatunki drewna egzotycznego, które w sposób naturalny jest bardzo odporne na wilgotność. Są także specjalnie przystosowane panele winylowe, których producenci deklarują możliwość stosowania w łazienkach. Popularność zdobywają także żywice, którymi można wykończyć zarówno podłogi, jak i ściany. Istnieją także wodoodporne farby, które śmiało możemy także wykorzystać pod prysznicem. Możliwości jest bez liku!
Łazienka to pomieszczenie, które musi dobrze służyć wielokrotnie w ciągu dnia i przez przynajmniej kilka, a zwykle nawet kilkanaście lat. Rano w łazience szukamy orzeźwienia przed nowym dniem, wieczorem szukamy relaksu po ciężkiej pracy. Najczęściej musi się tutaj znaleźć miejsce na przechowywanie prania z całego tygodnia, a bywa, że i ręcznie coś się w umywalce wypierze. Jak widać, taka łazienka to pomieszczenie wielofunkcyjne i właśnie to trzeba brać pod uwagę podczas projektowania.