Problem z wilgocią pojawia się w starych, jak i nowych budynkach. Przyczyną może być brak izolacji lub jej degradacja, błędy wykonawcze lub oddziaływanie czynników zewnętrznych: opadów atmosferycznych, zalegającej w gruncie wody i wilgoci. Podpowiadamy, jak pozbyć się wilgoci w naszym domu.
Osuszanie murów metodą iniekcji
Żeby pozbyć się zawilgoconych murów, bez konieczności naruszania konstrukcji budynku oraz skuwania ścian, stosuje się metodę polegającą na wykonywaniu/odtwarzaniu izolacji poziomej poprzez tzw. iniekcję. Polega to na wstrzykiwaniu odpowiedniego płynu w głąb muru, który w kontakcie z wodą oraz innymi związkami krystalizuje, zamykając kapilary, a następnie blokując podciąganie wilgoci będącej przyczyną powstawania wykwitów na murach. Iniekcją można odtworzyć izolację poziomą w murze, co oznacza, że problem wilgoci się nie pojawi ponownie.
Jak wykonać izolację poziomą metodą iniekcji?
Przygotowanie podłoża
Mur należy oczyścić za pomocą szczotki drucianej, a przemoczone tynki oraz powłoki murarskie skuć na wysokości 50-80 cm powyżej granicy zawilgocenia. Jeśli doszło do uszkodzeń spoin w murze, trzeba je usunąć do głębokości 2 cm, a następnie wypełnić zaprawą uszczelniającą. Podobnie postępujemy z fugami, wypełniając ich braki masami szpachlowymi.
Wykonanie otworów iniekcyjnych
Wywiercone otwory iniekcyjne muszą mieć rozstaw 10-13 cm, średnicę od 8 do 15 mm oraz głębokość na 75% grubości muru. Trzeba je wykonać minimum 10 cm nad poziomem uszkodzonej izolacji poziomej, wwiercając się pod kątem od 30 do 45 stopni. Dodatkowo linia otworów musi przecinać najlepiej dwie spoiny poziome. Odległość granicznych otworów od końca muru powinna wynosić nie mniej niż 5 oraz nie więcej niż 10 cm. W przypadku dużego zawilgocenia, warto wykonać dwa rzędy otworów, które należy umieścić 10 cm powyżej pierwszego rzędu (naprzemiennie do wcześniej wywierconych).
Aplikacja płynu iniekcyjnego
Wywiercone otwory czyścimy, a potem umieszczamy w nich specjalne lejki do iniekcji. Za ich pośrednictwem dokonujemy aplikacji preparatu do usuwania wilgoci w murze oraz odtwarzamy izolacje poziomą. Dla zabezpieczenia przed wyciekiem, miejsce wywierconego otworu z końcówką lejka trzeba uszczelnić – masą akrylową lub klejem montażowym. Dzięki temu środek wypełni kapilary w murze i będzie krystalizował się, blokując podciąganie wilgoci oraz dalszy transport wody. W zależności od rodzaju muru, jego grubości i stopnia zawilgocenia, płyn schodzi z lejków do muru przez ok. 48 godzin, dlatego stale go obserwujmy i systematyczne uzupełniajmy braki. Wykonując izolację poziomą w murze pamiętajmy, że temperatura podłoża oraz otoczenia nie może być niższa niż 5 stopni Celsjusza.
Wypełnianie otworów po iniekcji
Po skończeniu prac, nieosłonięty mur pozostawiamy na ok. 3 tygodnie, by umożliwić odparowanie nagromadzonej wilgoci. Po tym czasie nawiercone otwory możemy wypełnić zaprawą uszczelniającą o konsystencji szlamowej. Warto też ścianę zabezpieczyć przy pomocy środka przeciw wykwitom oraz wilgoci.
Nieszczelna izolacja przeciwwilgociowa lub jej brak to pewność, że mury domu prędzej czy później zaczną chłonąć wilgoć, zarówno z podłoża, jak i z atmosfery. Jeśli tak się stanie, reakcja powinna być natychmiastowa, ponieważ im dłużej będziemy zwlekać, tym proces degradacji muru będzie większy, skutkując trudniejszą i bardziej kosztowną walką ze skutkami wilgoci. Podobnie jest w przypadku naszej gleby. Pamiętajmy, że wcześniejsze zaplanowanie badań ziemi ułatwi nam ewentualny proces remediacji, a przede wszystkim ochroni nasze zdrowie przed groźnymi dla zdrowia chemicznymi zanieczyszczeniami.