Rozmowy o pieniądzach nie należą do najłatwiejszych. Ich stopień trudności wzrasta proporcjonalnie do kwoty, której dotyczą. Osiągnięcie porozumienia w kwestii ceny w przypadku np. zakupu mieszkania od dewelopera poprzedzone jest twardymi negocjacjami. Mimo to warto próbować, bo oszczędności mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Mamy nadzieję, że kilka naszych podpowiedzi dotyczących tego, jak negocjować z deweloperem, pomoże Ci uzyskać satysfakcjonującą ofertę.
Zbieraj argumenty
Szukając wymarzonego mieszkania, pewnie miałeś okazję przeglądać oferty co najmniej kilku deweloperów. Przy tej okazji pojawiały się różne wnioski, które doprowadziły Cię do wyboru konkretnej inwestycji. Zestawienie wybranej przez Ciebie oferty z propozycją konkurencji pozwoli Ci określić jej dobre i złe strony. Na tej podstawie spróbuj przygotować listę argumentów do negocjacji z deweloperem. Co wziąć pod uwagę? Może być to jakość użytych materiałów lub jakość wykończenia mieszkania. Wszelkie wady i niedociągnięcia w tej sytuacji działają na Twoją korzyść, deweloper być może zdecyduje się udzielić Ci rabatu. Pamiętaj, że popularną wśród sprzedawców praktyką jest celowe zawyżanie cen z myślą o targujących się klientach. Nawet jeśli dany deweloper nie ma w zwyczaju udzielać rabatów, na pewno przygotował specjalne promocje np. wykończenie mieszkania lub miejsce garażowe w atrakcyjnej cenie.
Fakty mówią same za siebie
Przed przystąpieniem do rozmów z deweloperem powinieneś sprawdzić kilka istotnych kwestii związanych z inwestycją. Ustalenie stanu prawnego gruntu, na którym powstaje budynek czy zebranie informacji na temat przeszłości tego miejsca, mogą okazać prawdziwym „asem w rękawie”. To czy wraz z mieszkaniem nabywasz udział we własności gruntu, czy udział w użytkowaniu wieczystym będzie miało wpływ na wysokość przyszłych opłat administracyjnych. Możesz śmiało wykorzystać ten argument w negocjacjach z deweloperem.
Kupując mieszkanie poza wyborem idealnego miejsca do życia, postaraj się również zabezpieczyć swoje interesy. Zakup mieszkania to duża inwestycja i w dodatku na długie lata, dlatego zrób wszystko, aby w przyszłości nie żałować tej decyzji.
Przy okazji negocjacji cenowych możesz też zapytać inwestora o to, czy przeprowadził badania gruntu pod kątem zanieczyszczeń chemicznych. Takie badania to ochrona zdrowia i jakości życia, ale też Twoich finansów, bo wykrycie problemu w przyszłości może spowodować spadek wartości nieruchomości.
Zorientuj się też czy w okolicy nieruchomości znajdują się obiekty, które mogą być uciążliwe dla mieszkańców jak np. ruchliwa droga lub zakład produkcyjny. Brak rozbudowanej infrastruktury to jedna z największych bolączek nowopowstałych osiedli i rozbudowujących się dzielnic. Duża odległość od przystanku autobusowego lub przychodni lekarskiej również może być uzasadnieniem Twoich oczekiwań w kwestii rabatu.
Jak prowadzić negocjacje?
Przede wszystkim nie zapominaj o kulturze i dobrym wychowaniu. Bardzo ważne jest też opanowanie, w tej sytuacji emocje nie są dobrym doradcą. Najłatwiej jest negocjować cenę mieszkania na początku sprzedaży, kiedy to trudno jest jeszcze oszacować zainteresowanie klientów daną inwestycją. Osoby kupujące mieszkanie we wczesnej fazie realizacji inwestycji mają większe szanse na uzyskanie atrakcyjnego rabatu. Jeśli chcesz sporo zaoszczędzić, możesz też poszukać ofert z tzw. przedsprzedaży. Dla dewelopera to ważny moment, ponieważ musi pozyskać określoną liczbę nabywców, narzuconą przez bank udzielający finansowania. Z tego względu inwestor może być bardziej skłonny do ustępstw na Twoją korzyść.