O glebę w naszym ogrodzie należy odpowiednio dbać. Najlepiej zasilać ją nawozami naturalnymi – najlepiej kompostem. Warto też stosować szczepionki mikoryzowe. Podpowiadamy, jak prawidłowo dbać o glebę w ogrodzie oraz czym dokładne są mikoryzowe szczepionki.
Nawożenie gleby
Od gleby zależy kondycja roślin: ich wygląd, odporność na choroby oraz szkodniki oraz wytrzymałość na mróz. Żyzną ziemię uzyskamy, dodając domowy kompost. Jego systematyczne stosowanie eliminuje potrzebę zasilania roślin sztucznymi nawozami. Kompost nie tylko zapewnia roślinom składniki odżywcze, ale poprawia też strukturę gleby, wprowadzając materiał organiczny, czyli próchnicę. Aktywizuje ona biologiczne życie ziemi, zwiększając w niej ilość pożytecznych mikroorganizmów oraz dżdżownic. Podłoże próchniczne jest przewiewne, a jednocześnie łatwo gromadzi wodę, dzięki czemu rośliny lepiej znoszą suszę. Kompost stosuje się wiosną lub jesienią, rozsypując go na powierzchni ziemi albo płytko z nią mieszając. Rośliny można zasilać kompostem też w czasie wegetacji. Jeśli jeszcze nie mamy kompostu, to warto sięgnąć np. po nawozy otrzymywane z naturalnych kopalin (wapno kredowe) oraz nawozy organiczne w postaci stałej lub płynnej, np. granulowany obornik. Można też samemu sporządzić roślinne gnojówki, np. z pokrzywy i stosować je po rozcieńczeniu do nawożenia oraz wzmacniania roślin w czasie wegetacji.
Jak przygotować kompost?
Kompostownik jest niezbędnym składnikiem każdego ogrodu ekologicznego. Mogą do niego trafić wszystkie ogrodowe resztki organiczne, oprócz roślin porażonych przez choroby i szkodniki. Do kompostowania nadają się też gałęzie, po wcześniejszym ich rozdrobnieniu. Podobnie postępujemy się ze skoszoną trawą, jeśli nie używamy jej jako ściółki. Do kompostownika możemy też wrzucać odpady z kuchni, a jesienią rozdrobnione suche liście (oprócz liści z orzecha). Kompost otrzymujemy po 6-12 miesiącach, zależnie od materiału organicznego oraz pory roku.
Jak poprawić stan gleby?
Jesienią z opadłych liści warto ułożyć oddzielną pryzmę kompostową, aby otrzymać w ten sposób ziemię liściową. Jest ona doskonałym dodatkiem do podłoża w donicach lub skrzynkach balkonowych. Jako ściółkę można stosować rośliny o właściwościach fitosanitarnych (np. liście mniszka lekarskiego i pokrzywy). Wabią one dżdżownice oraz pobudzają rośliny do wzrostu. Popiół drzewny z kominka zneutralizuje kwasowość gleby. Można dodawać go do kompostu lub rozsypywać w ogrodzie, bezpośrednio na trawnik.
Szczepionki mikoryzowe
Warto stosować szczepionki mikoryzowe, które mają fragmenty grzybni lub zarodniki grzybów wchodzących w symbiozę z roślinami ogrodowymi. Dzięki tej symbiozie rośliny są zdrowsze oraz odporniejsze na złe warunki, a dodatkowo rozrastająca się grzybnia sprawi, że gleba będzie miała lepsze parametry wodno-powietrzne. W sprzedaży dostępne są preparaty dla różnych roślin (iglastych, wrzosowatych, trawników, drzew owocowych, czy winorośli). Kondycję gleby i roślin poprawią też preparaty EM (nazwa pochodzi od ang.: effective microrganisms – efektywne mikroorganizmy), w skład których wchodzą pożyteczne mikroorganizmy, które występują w przyrodzie.
Ważne jest stosowanie w naszym ogrodzie naturalnych nawozów, jednak pamiętajmy, że bez zdrowego gruntu wiele nie zdziałamy. Zanieczyszczenie gruntu to poważne zagrożenie dla zdrowia i środowiska. Dzięki remediacji gruntu będziemy pewni, że nasza gleba nie jest zanieczyszczona, a my będziemy bezpieczni od działania toksycznych substancji zawartych w ziemi.