Smog to niebezpieczne dla nas zjawisko, które podnosi ryzyko wielu chorób. Zimą, gdy stężenie smogu jest wysokie, szkodliwe pyły przenikają również do mieszkań. Podpowiadamy, jak się chronić przed smogiem w domu.

Kiedy wietrzyć mieszkanie?

Jeśli danego dnia stężenie smogu na jest na niebezpiecznym poziomie – ograniczmy wietrzenie do niezbędnego minimum, a najlepiej w ogóle tego nie róbmy. Możemy tego dnia zmniejszyć ogrzewanie oraz zadbać o dobrą wilgotność powietrza (nawilżacze powietrza).

 

Oczyszczacz powietrza

Najważniejszy w oczyszczaczu jest filtr główny. Najsprawniej działają filtry HEPA z oznaczeniami H13, H14 (im wyższa liczba, tym lepsze właściwości filtrujące).

 

Rośliny oczyszczające powietrze

Rośliny to przede wszystkim naturalne źródło tlenu. Niektóre z nich dodatkowo filtrują powietrze w pomieszczeniu, co przekłada się na obniżenie stężenia szkodliwych pyłów. Należą do nich: paproć, sansewieria, aglonema, epipremnum złociste oraz skrzydłokwiat.

 

Okna do zadań specjalnych

Szczelność okien jest szczególnie istotna w zimowym sezonie – przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie. Nowoczesne okna dodatkowo wyposażone są w nawiewniki, które zapewniają dobrą wentylację powietrza bez strat ciepła. Na takich oknach nie gromadzi się też para wodna (nie pojawi się tam pleśń). Do zminimalizowania smogu posłużą nawiewniki sterowane manualnie. Na czas ataku smogu można zmniejszyć przepływ powietrza, dzięki czemu mniej pyłów trafi do mieszkania.

 

Farby oczyszczające powietrze

Chodzi o formaldehyd – gaz, który w dużym stężeniu ma działanie toksyczne. Jego źródło stanowią lakiery, żywice, wykładziny, tapety czy dym papierosowy. Farby oczyszczające warto przede wszystkim stosować w sypialni. Pamiętajmy jednak, że nie pomogą one walczyć ze smogiem, ponieważ nie wychwycą szkodliwych pyłów PM2,5 i PM10.

 

Toksyczne dla naszego zdrowia substancje docierają też z ziemi. Nie przebadana gleba wiąże się z ryzykiem działania szkodliwych substancji. Dzięki badaniu gruntu dowiemy się, czy nasza gleba jest wolna od zanieczyszczeń, czy konieczne będzie przeprowadzenie remediacji. Im szybciej wykryjemy zagrożenie, tym zdrowie nasze i naszych bliskich będzie bezpieczne.