Wykorzystując odpadki z kuchni, możemy przygotować niezwykle wartościowy nawóz. Sprawdź, jak w prosty sposób zrobisz nawóz dla roślin, bez użycia chemii.
Skórki po bananach
Są bogate w substancje odżywcze, zwłaszcza w potas, który jest potrzebny roślinom kwitnącym. Należy pokroić skórkę w kostkę, umieścić w słoiku, a następnie zalać gorącą wodą i odstawić na 24 godziny. Po tym czasie powstałym roztworem podlewamy rośliny. Skórkę można wykorzystać kilkukrotnie, zalewając ją od nowa. Drugim sposobem na wykorzystane skórki jest wysuszenie jej i zmielenie i wymieszanie z ziemią.
Fusy z herbaty/kawy
Wzbogacą one ziemię w cenne składniki pokarmowe, poprawią jej strukturę oraz zwiększą pojemność wodną. Z fusów możemy przygotować odżywcze preparaty do podlewania roślin, wykorzystać jako ściółkę i jako komponent podłoża. Są również wspaniałym dodatkiem do kompostu. Dodatkowo fusy z herbaty, rozsypane na powierzchni ziemi w doniczce, odstraszą ziemiórki, czyli małe latające wokół kwiatów muszki.
Skorupki jajek
Można zrobić z nich doskonały nawóz wapniowy dla roślin o wyższym pH ziemi. Skorupki można pokruszyć i wymieszać z wierzchnią warstwą ziemi albo namoczyć w wodzie przez co najmniej 2 tygodnie i podlać kwiaty. Wapń, wzmocni rośliny i zwiększy ich odporność na szkodniki.
Drożdże
Łatwo dostępnym domowym nawozem mogą być też drożdże piekarskie. Stymulują one rozwój systemu korzeniowego, powodując szybszy, bujniejszy wzrost kwiatów oraz chronią je przed pasożytniczymi grzybami. Wystarczy zasypać drożdże cukrem i zalać ciepłą wodą. Gotowym preparatem podlewamy rośliny w domu lub w ogrodzie.
Woda po gotowaniu warzyw
Taka woda (byleby nie solona!) jest bogata w składniki mineralne potrzebne roślinom do prawidłowego wzrostu oraz kwitnienia. Wywar ostudzamy i podlewamy nim rośliny.
Żelatyna spożywcza
Jest dobrym źródłem azotu. Wystarczy rozpuścić jedną łyżkę stołową żelatyny w szklance gorącej wody. Po całkowitym jej rozpuszczeniu, roztwór rozcieńczamy w 3 szklankach chłodnej wody.
Woda akwariowa
Woda z akwarium to bardzo cenny nawozu. Zawiera substancje, przyśpieszające wzrost roślin. Podczas wymiany wody, starą wodę odlewamy do wiaderka i podlewamy rośliny.
Niebezpieczne substancje chemiczne w ziemi mogą poważnie zagrażać naszemu zdrowiu, dlatego przeprowadźmy badanie gruntu. Im wcześniej wykryjemy zanieczyszczenia, tym szybciej będzie możliwe przeprowadzenie remediacji, przez co nasze zdrowie nie będzie już zagrożone niebezpiecznymi substancjami.