Nadchodząca zima to trudny czas dla ptaków w ogrodzie, dlatego jeszcze przed nadejściem silnych mrozów warto pomyśleć o zainstalowaniu karmnika i budki lęgowej dla ptaków. Podpowiadamy, jak karmić, w jaki sposób dobierać karmnik oraz budkę lęgową dla ptaków.

 

Wielkość karmnika

Wielkość zależy od tego, jakie ptaki chcemy gościć. Do dużego oprócz małych ptaków przylecą też gołębie, kosy, kwiczoły, sroki, kawki, gawrony i wrony, a nawet sójki czy mewy. Powinien posiadać spadzisty daszek z okapem sięgającym poza obrys dna, by pokarm nie zamakał. Co jakiś czas trzeba go czyścić z resztek jedzenia i ptasich odchodów, dlatego na dnie karmnika dla ptaków można ustawić aluminiową lub plastikową tacę lub wyłożyć go folią i potem wymieniać ją na nową. Musimy go umocować w takim miejscu, żeby koty nie miały dostępu do posilających się ptaków.

 

Budka lęgowa dla ptaków

Aby zapewnić ptakom bezpieczeństwo, należy wieszać budki lęgowe na wysokości 3 m – niżej zagrażać im będą koty. Do wychowywania młodych ptaki będą potrzebować spokojnych miejsc, porośniętych roślinnością, wśród których mogły się skryć. Większość gatunków ptaków wybierze naturalny lub formowany żywopłot (można go ciąć poza okresem lęgowym – do marca i od początku września). Ptaki, które w warunkach naturalnych gnieżdżą się w dziuplach drzew, chętnie osiedlają się w specjalnie zbudowanych skrzynkach lęgowych. Trzeba tylko zadbać, by miały takie wymiary, jakie najbardziej odpowiadają gatunkowi, który chcielibyśmy gościć.

 

Wybór budki lęgowej

Najważniejsza w wyborze budki będzie przede wszystkim wielkość otworu wlotowego. Sikorki modre, sosnówki, czy czubatki mieszczą się w wejściu o średnicy 2,6-3 cm. Dla sikorek bogatek, muchołówek, kowalików i wróbli otwór powinien mieć 3,2-3,5 cm, a dla szpaków, pleszek, mazurków i 4,5-5 cm. Kopciuszki, pliszki siwe, pleszki i muchołówki szare dobrze będą się czuły w skrzynkach półotwartych. Trzeba również uwzględnić głębokość budki. Odległość od dolnej krawędzi otworu wlotowego do dna skrzynki powinna wynosić około 20 cm dla gatunków mniejszych, a 25 cm dla większych. Nie zapominajmy o wymiarze dna. Dla małych ptaków powinien on wynosić 13 x 13 cm, a dla większych – 15 x 15 cm.

 

Czym karmić?

Drobne ptaki wróblowate (wróble, sikory, kowaliki, dzwońce, trznadle) najlepiej karmić mieszanką nasion: słonecznika, konopi, prosa, pszenicy, owsa albo płatków owsianych.

Większe gatunki ptaków (sierpówki, gołębie, kawki, gawrony) należy dokarmiać większymi nasionami, pszenicą, grubą kaszą oraz pokrojonym w kostkę czerstwym białym pieczywem.

Dla sikor i dzięciołów można powiesić kawałki niesolonej, surowej słoniny, (nie może wisieć dłużej niż dwa tygodnie).

Kosy czy kwiczoły chętnie zjedzą pokrojone jabłka, owoce rokitnika, jarzębiny, borówki, rodzynki czy suszone morele.

Ptaki wodne, (kaczki czy łabędzie można dokarmiać tylko w czasie silnych mrozów. Najlepiej ziarnami zbóż, drobno pokrojonymi warzywami lub kukurydzą.

 

Naturalny pokarm

Wiele roślin w ogrodzie chętnie będzie odwiedzanych przez zimujące ptaki. Na szczególną uwagę zasługują rośliny, które jesienią obficie pokryją się owocami. Warto o nich pamiętać wybierając rośliny do ogrodu przyjaznego ptakom.

Krzew: berberys, cis, irga dereń, jałowiec, ligustr, ognik, czarny bez i kalinę.

Drzewa: czereśnia ptasia, jarzębina, leszczyna, głóg, oliwnik, buk i drzewa iglaste.

Pnącza: winobluszcz, winorośl i bluszcz pospolity.

 

Tego ptaki nie mogą jeść

Ptaków nie wolno karmić produktami solonymi: orzeszkami solonymi, soloną słoniną, słonym pieczywem. Bardzo niebezpieczny jest pokarm zepsuty (spleśniały chleb), czy pieczywo namoczone i zamarznięte. Nie wolno dawać ptakom nie ugotowanego pęczaku oraz innych pęczniejących w przewodzie pokarmowym ziaren i kasz.

 

Pamiętajmy, że jeśli zdecydujemy się na zimowe dokarmianie ptaków – róbmy to regularnie. Ptaki szybko przyzwyczajają się do źródła pokarmu i dłuższe przerwy w dostarczaniu im pożywienia mogą być dla nich niebezpieczne. Tak samo badanie gleby jest bardzo ważne i musimy o nim pamiętać. Przeprowadzenie remediacji gruntu pozwoli nam wyeliminować niebezpieczne substancje chemiczne znajdujące się w glebie, a tym samym uchroni nasze zdrowie i naszych bliskich.