Piękny, zielony trawnik to ozdoba każdej działki. Jednak czasem widać na nim przebarwienia, puste place czy dziury, które powstają na skutek obecności chorób i szkodników. Co zagraża naszemu trawnikowi?

 

Pędraki

Białe larwy, wygięte w charakterystyczną podkówkę, żywiące się korzeniami roślin. Na skutek ich żerowania dochodzi do żółknięcia i usychania trawy, a następnie obumierania darni, przez co powstają nieregularne brązowe plamy.

Co robić?

Latem intensywnie grabimy trawnik, uniemożliwiając wylęganie szkodników ze złożonych jaj, a  miejsca ich występowania przekopujemy. Pamiętajmy również o pielęgnacji trawnika.

 

Czarcie kręgi

Grzyby pojawiają się po dłuższych okresach wilgotnej pogody, które były poprzedzone suszą. Powstają charakterystyczne koliste wzory, powstające z owocników grzybów. Sprzyja im również niedobór azotu.

Co robić?

Trawnik podlewamy rzadko, ale obficie oraz stosujemy nawozy bogate w azot.

 

Turkuć podjadek

Drąży chodniki tuż pod powierzchnią gleby, przegryzając korzenie napotkanych roślin. Uszkodzone rośliny usychają. Turkucie preferują wilgotne gleby.

Co robić?

Niszczymy gniazda, wyłapujemy szkodniki do pułapek umieszczonych w pobliżu korytarzy.

 

Larwy koziułek

Dorosłe osobniki wyglądem przypominają komary, jednak są od nich znacznie większe. W miejscu żerowania larw trawnik rośnie słabo, żółknie, powstają „łysiny”. Szkodniki te licznie występują na glebach podmokłych i zakwaszonych.

Co robić?

Jaja i larwy komarnic są wrażliwe na niedostatki wilgoci. Zasiedlony przez nie trawnik osuszamy i regularnie napowietrzamy.

 

Mączniak prawdziwy

Trawę pokrywa mączysty nalot. Mocno uszkodzone liście z czasem żółkną, a następnie usychają, powodując przerzedzenie darni. Mącznik zwykle atakuje trawy rosnące w cieniu.

Co robić?

W miarę możliwości próbujemy ograniczyć miejsca zacienione np. poprzez wycięcie zbędnych dolnych gałęzi krzewów i drzew, unikamy zbyt gęstego siewu i stosujemy mniej nawozów azotowych.

 

 

Dobrze pielęgnowany trawnik jest mniej podatny na choroby i szkodniki. Dbając również o ptaki, ssaki owadożerne gnieżdżące się w pobliżu działki oraz pożyteczne chrząszcze, zapewnimy sobie stałą obecność sprzymierzeńców ograniczających liczebność szkodników glebowych. Zadbajmy także o bezpieczeństwo gruntu. Przeprowadzając badania pod względem zanieczyszczeń chemicznych gleby, będziemy mieli pewność, czy nie jest ona zanieczyszczona lub – czy konieczne będzie przeprowadzenie remediacji gruntu.