Zakup mieszkania to duża inwestycja, a emocji jest jeszcze więcej, jeśli jest to pierwsze własne gniazdko. Przed podjęciem tak ważnej decyzji zastanawiamy się setki razy, czy na pewno wszystko przeanalizowaliśmy. Wielu z nas dokonując wyboru mieszkania, w pierwszej kolejności postawi na cenę, walory estetyczne i jego wielkość, odkładając na dalszy plan fundamentalne kwestie wpływające na bezpieczeństwo, wygodę i harmonię życia.
Aby w ferworze marzeń o własnym kącie nie stracić zdrowego rozsądku, podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania, a także o 5 rzeczach, o których powinieneś pamiętać jeszcze przed zakupem mieszkania.
1. Lokalizacja
Pierwszą rzeczą, którą musimy sprawdzić przed zakupem mieszkania to lokalizacja, w której zamierzamy mieszkać. Sprawdźmy czy miejsce jest dobrze skomunikowane z pozostałą częścią miasta, jak długo zajmuje nam dojazd do pracy, jak rozwinięta jest infrastruktura – czy w pobliżu znajdują się przedszkola, szkoły, sklepy. Przestudiujmy również miejscowy plan zagospodarowania terenu, aby upewnić się, że za kilka lat przed naszym domem nie przebiegać będzie np. trasa szybkiego ruchu. Zbadajmy również środowisko w okolicy, pod kątem tego, czy nie będzie ono negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Poziom hałasu, stopień zanieczyszczenia powietrza, jakość wody i gruntu – to sprawy, których nie można bagatelizować. Część z nich możemy zweryfikować samodzielnie, jednak np. o badanie ziemi powinniśmy spytać dewelopera. Coraz częściej pod budowę osiedli mieszkaniowych wykorzystuje się tereny, na których prowadzona była działalność przemysłowa. Często są świetnie zlokalizowane, jednak tylko rzetelne badania gruntu zagwarantują nam, brak zanieczyszczenia ziemi niebezpiecznego dla zdrowia.
2. Zdolność kredytowa
Już na samo słowo „kredyt” nie jednemu z nas włos się jeży na głowie. Niestety, często możliwość zakupu mieszkania warunkuje nasza zdolność kredytowa, czyli to na co według banku możemy sobie finansowo pozwolić. Ustalenie zdolności kredytowej to ważny pierwszy krok, który daje nam jasność co do ram finansowych. Pamiętaj o tym, że aby wziąć kredyt musisz posiadać rezerwę w wysokości od 10 proc. do 20 proc. na wkład własny.
Twoja zdolność kredytowa oceniania jest przez każdy bank inaczej, jednak wyliczenia głównie opierają się na tych samych czynnikach: wysokości dochodu, stabilności i formy zatrudnienia, kosztów życia, miejsca zamieszkania, stanu cywilnego, liczby osób na utrzymaniu, czy historii dotychczasowego zadłużenia. Warto wiedzieć, że banki mają swoje własne kryteria oceny zdolności kredytowej i odmowa udzielenia kredytu w jednym, nie musi oznaczać tego samego w drugim.
3. Wiarygodność dewelopera
Jedną z podstawowych kwestii, która powinna znacząco wpływać na decyzje o zakupie mieszkania, jest wiarygodność dewelopera. Jak ją ocenić? W pierwszej kolejności poprośmy o udostępnienie podstawowych dokumentów, w których będą takie dane, jak kapitał założycielski, przedmiot działalności, osoby upoważnione do reprezentowania firmy, adres siedziby. Cenne informacje możesz również odnaleźć na stronach Krajowego Rejestru Sądowego, w bazie internetowej REGON lub w Centralnym Rejestrze Działalności Gospodarczej. Sprawdźmy także kondycję finansową dewelopera – pobierzmy sprawozdania finansowe, zweryfikujmy wierzytelności i zaległości, koncesje i pozwolenia na budowę. Poszukajmy opinii w internecie, aby dowiedzieć się, jakie inwestycje dany przedsiębiorca już zakończył i czy dotrzymał terminów. Zasięgnijmy też opinii potencjalnych sąsiadów. Oni również zaufali temu samemu deweloperowi, a w wielu kwestiach ich doświadczenie i wiedza może się okazać bezcenne.
4. Umiejętne negocjacje
Cena mieszkania może podlegać negocjacjom. Często deweloperzy ustalając cenę, biorą pod uwagę to, że klienci będą chcieli ją obniżyć. Co ciekawe, nabywcy mieszkania rzadko kiedy targują się z deweloperem. Tymczasem, ugrać możemy wiele. Nawet jeśli nie uda nam się otrzymać rabatu, to możliwe, że zyskamy „dodatkowy” bonus w cenie, np. miejsce parkingowe, czy piwniczkę. Najważniejsze znaczenie w tym aspekcie mają argumenty, a wszystkie niedociągnięcia lub oszczędności działają na naszą korzyść. Jeśli wiemy, że ktoś korzysta ze średniej jakości materiałów, albo raz nie dotrzymał terminu, mówmy o tym głośno. Targujmy się, przedstawiajmy kontroferty. Pamiętajmy, że najłatwiej jest negocjować cenę na początku sprzedaży – wtedy deweloperowi trudno jest ocenić zainteresowanie inwestycją, a także potrzebuje określonej liczby nabywców, aby pozyskać dalsze finansowanie. Śledźmy również stronę internetową i social media inwestora – tam również pojawiają się informacje o rabatach i promocjach.
5. Podstawowe wykończenie
Sprawdźmy dokładnie, w jakim stanie otrzymamy mieszkanie – co według dewelopera oznacza „stan deweloperski” lub jak rozumie hasło „pod klucz”. Postarajmy się jak najdokładniej oszacować, ile pieniędzy będziemy potrzebować na wykończenie wnętrza – chociażby podstawowego, umożliwiającego przeprowadzkę. Koszty te uwzględnijmy już na etapie starania się o kredyt lub gromadzenia oszczędności. Dni otwarte to także dobry moment, aby ocenić jakość dewelopera. Zanim podpiszemy umowę ostateczną i „odbierzemy klucze”, sprawdźmy dokładnie czy wszystko co było zawarte w umowie, zostało wykonane. Najlepiej robić to z fachowcem, który bez emocji przyjrzy się mieszkaniu.