Rok 2021 będzie przełomowy w wielu aspektach dla branży budowlanej – stawiać będzie na bezpieczeństwo, zero emisyjności, odnawialne źródła energii, czy wzrost efektywności energetycznej. Co jeszcze się zmieni?

 

Nowe warunki w budownictwie

Jednym z najistotniejszych zmian będzie obniżenie zapotrzebowania na energię pierwotną. Oznacza to, że będzie dążyć się do znacznego zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych oraz powiększenia efektywności energetycznej. Firmy budowalne będą zmuszone łączyć wymagania klientów z minimalnym wpływem na środowisko, dzięki czemu wzrośnie znaczenie odnawialnych źródeł energii, w tym też materiałów.

 

Odnawialne źródła energii

Unia Europejska dąży do neutralności klimatycznej. Przekłada się to na wzrost udziału energii odnawialnej. W minionym roku zaspokajała ona 19,6% końcowej konsumpcji. Przewagę w odnawialnych źródłach stanowiła woda oraz wiatr, a najbardziej rozwijającym się sektorem była  energetyka solarna. Czerpanie energii ze słońca jest najbardziej przyszłościowym zjawiskiem przed rynkiem budowlanym, dzięki czemu już teraz zauważalny jest wzrost inwestycji z panelami fotowoltaicznymi jako źródło energii. Zdecydowanie jednym z największych wyzwań w przyszłości będzie redukcja emisji gazów cieplarnianych. Pomóc w tym może użycie drewna zamiast innych materiałów budowlanych. Oprócz tego, że drewno jest odnawialnym źródłem, to pozwala też znacząco zmniejszyć zapotrzebowanie na energię (cement, stal zużywają jej o wiele więcej).

 

Moduły – szansa na przyszłość

W nadchodzących latach zyska również budownictwo oparte na technologii modułowej. Cenowo jest przybliżone do tradycyjnego budownictwa, jednak środowisko znacząco na tym zyska. Moduły opierają się na drewnianym szkielecie – jest to ekologiczne, bez utraty jakości. Takie moduły staną się tak samo bezpieczne oraz efektywne energetycznie, co tradycyjne budownictwo.

 

Informatyzacja w budownictwie

Nadchodzące lata przyniosą większy rozwój technologii informatycznych w budownictwie. Przewiduje się, że sztuczna inteligencja pozwoli zoptymalizować procesy na każdym etapie, od projektu, przez dystrybucję, aż po wykonanie. Popularniejsze będą też drony. Używanie będą do transportu materiałów, jak i do kontrolowania stanu technicznego budowli. Pozwolą także zmapować całej inwestycji. Wirtualne budownictwo przyniesie korzyści wykonawcom, dzięki bezpiecznemu projektowaniu, ale też klientom, którzy rozeznają się w budynku bez wychodzenia z domu.