Basen w ogrodzie to nie tylko świetna zabawa dla dzieci, ale także miłe miejsce spotkań i relaksu dla starszych domowników. Decyzję o basenie najlepiej podjąć na etapie zagospodarowania działki, jednak nie martwcie się – jeśli dopiero teraz o nim zamarzyliście to nic straconego! Podpowiadamy jakie rozwiązanie wybrać.

Basen przenośny czy stacjonarny?

Jest to pierwsze pytanie, na które musimy sobie odpowiedzieć biorąc pod uwagę specyfikę naszej działki i osobiste preferencje użytkowania.

Basen stacjonarny to rozwiązanie do większych ogrodów. Ten rodzaj basenu warto wybrać na etapie projektowania działki – wtedy o wiele łatwiej wygospodarować odpowiednie miejsce, a sam montaż nie będzie tak inwazyjny jak w przypadku wykończonych ogrodów. Do mniejszych ogrodów polecane są baseny przenośne. Na rynku znajdziemy wiele estetycznych a jednocześnie tanich konstrukcji, które spełnią nasze oczekiwania. Ich atutem jest również mały nakład pracy przy czyszczeniu i pielęgnowaniu. Dodatkowo, gdy zmienimy koncepcję naszej działki lub basen po prostu nam się znudzi to bezproblemowo możemy go złożyć i przechować.

Formalności

Jeśli planujesz basen stacjonarny nie większy niż 30 m2, to formalności związane z jego budową ograniczone są do minimum. Nie potrzebujemy pozwolenia na budowę, ale sam zamiar rozpoczęcia robót musimy zgłosić do odpowiedniego dla naszego miejsca zamieszkania organu administracyjnego. Do zgłoszenia, oprócz informacji dotyczących zakresu i sposobu budowy, należy dołączyć dokumenty potwierdzające prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Prace możemy rozpocząć po upływie 30 dni od złożenia pisma, chyba że w tym czasie otrzymamy sprzeciw starosty.

Zwolennicy basenów większych niż 30 m2, oprócz dokumentacji potrzebnej w przypadku mniejszych obiektów, muszą także otrzymać pozwolenie na budowę, do którego potrzebne są cztery egzemplarze projektu budowlanego wykonanego przez uprawnionego w tym zakresie projektanta. Nie dostosowanie się do tych procedur może wiązać się nawet z nakazem likwidacji obiektu.

Basen – namiastka luksusu nie tylko dla najbogatszych

Koszt każdego basenu wyceniany jest indywidualnie, biorąc pod uwagę przede wszystkim rodzaj, wielkość niecki, wyposażenie, ale także sposób ogrzewania i czyszczenia wody. Decydując się na basen stacjonarny musimy liczyć się z kosztem rzędu 15 – 30 tysięcy, wszystko zależy od materiału, z którego wykonany zostanie basen. Znacznie tańszą inwestycją będzie basen przenośny. Przyzwoite modele zaczynają się już od 500 zł.

Zadbaj o czystość wody i gruntu

Podstawowym narzędziem dla posiadaczy basenu jest pompa filtrująca, która systematycznie usuwa większe zanieczyszczenia. Przydatne będą także preparaty chlorowe, które są skutecznym i tanim sposobem uzdatniania wody. Doraźne zanieczyszczenia, np. liście, usuniemy z basenu, tzw. podbierakiem. Całkowitą wymianę wody powinniśmy przeprowadzać średnio co 3 lata. Zrobimy to za pomocą pompy głębinowej lub przez spust w dnie basenu.

Decyzję o basenie możesz podjąć na każdym etapie urządzania domu i ogrodu, jednak stan gruntu, na którym stanie nieruchomość powinniśmy sprawdzić jeszcze przed jego zakupem. Najlepiej zapytaj dewelopera o to, czy zostało wykonane badanie ziemi – jest to gwarancja, że zamieszkamy w bezpiecznym miejscu.