Dzięki odpowiedniemu pH ziemi, nasze rośliny będą lepiej rosły i piękniej się rozwijały. Sprawdź, dlaczego jeszcze warto sprawdzić pH ziemi w ogrodzie.
Po co sprawdzać pH ziemi?
Wraz ze zmianą kwasowości gleby, rośliny mniej bądź bardziej przyswajają składniki pokarmowe, przez co słabiej lub lepiej rosną, są zdrowe lub częściej chorują. Wiele z roślin ma też szczególne wymagania co do kwasowości gleby. Jedne poradzą sobie na każdym rodzaju gleby, a inne będą lepiej rosły na glebach kwaśnych. Jednak najwięcej roślin najlepiej toleruje gleby o odczynie lekko kwaśnym do obojętnego.
Jak sprawdzić pH ziemi?
Najdokładniejszym sposobem jest oddanie próbki do stacji chemiczno-rolniczej. Jednak badanie możemy przeprowadzić też sami za pomocą kwasomierza. W tym przypadku posługujemy się skalą pH:
pH mniejsze niż 6,6 – gleba kwaśna
pH 6,6 – 7,2 – gleba obojętna
pH powyżej 7,2 – gleba zasadowa
Najlepszym wyborem z kwasomierzy będzie ten ze wskazówką, który dostaniemy w sklepie ogrodniczym. Sondę umieszczamy w wilgotnej glebie, a po upływie minuty mamy już wynik pH. Szybszym sposobem będzie pomiar pH miernikiem na baterię. Choć jego koszt jest znacznie wyższy, to taki kwasomierz wskaże dokładną wartość pH gleby.
Specjalistyczny płyn do badania pH
Aby wykonać badanie za pomocą płynu, należy plastikową łyżeczką nabrać próbkę gleby (najlepiej z różnych miejsc ogrodu) i zalać je płynem. Następnie trzeba porównać uzyskany kolor ziemi ze skalą dołączoną do buteleczki. Takie płyny z pojemniczkiem i skalą znajdziemy w sklepach ogrodniczych.
Domowe sposoby na zbadanie odczynu ziemi
Domowy sposób nie da nam dokładnego wyniku pH ale dowiemy się na pewno, jaki odczyn gleby zawiera pobrana próbka ziemi. Wystarczy grudkę ziemi polać octem – jeśli zauważymy pęcherzyki, oznacza to, że gleba nie jest kwaśna.
Pamiętaj, że dzięki badaniu gruntu dowiesz się, czy ziemia jest zanieczyszczona, czy konieczna będzie remediacja gruntu. Uchroni to Twoje zdrowie przed niekorzystnym działaniem chemicznych substancji w ziemi.