Mieszkańcy Świętochłowic czekali na ten moment od wielu lat. Staw Kalina, który jest bombą ekologiczną, wreszcie się zmieni. Po długich oczekiwaniach podpisano umowę z wykonawcą remediacji stawu. Usunięte zostaną zanieczyszczenia zagrażające środowisku oraz zdrowiu mieszkańców.
Remediacja stawu Kalina w Świętochłowicach coraz bliżej. 10 stycznia Gmina Świętochłowice podpisała umowę z polsko-francuskim konsorcjum firm Menard Polska Sp z o.o., REMEA Sp z o.o. oraz Remea societe par actions simplifiee a associe unique.
Kontrakt przy realizacji projektu pt.: „Poprawa, jakości środowiska miejskiego Gminy Świętochłowice – remediacja terenów zdegradowanych i zanieczyszczonych w rejonie stawu Kalina wraz z przywróceniem jego biologicznej aktywności” potrwa 43 miesiące. Pierwszy etap to faza projektowa, a drugi obejmie prace remediacyjne, czyli neutralizacja odpadów poprodukcyjnych zakładów chemicznych „Hajduki” z Chorzowa zalegających na dnie stawu.
W okolicach stawu powstanie także miejsce rekreacji dla mieszkańców. Utworzona będzie między m.in. sztuczna wyspa wraz z trzema groblami ze ścieżkami spacerowymi, plac zabaw, a także boisko ze sztuczną nawierzchnią. Dodatkowo teren wokół stawu o powierzchni ponad pięciu hektarów wyposażony zostanie w ławki, stoliki, kosze na śmieci czy latarnie.
Zbiornik powstał przed I wojną światową w wyniku osiadania terenu spowodowanego poprzez eksploatacje płytko zalegających złóż węgla kamiennego. Do początku lat 50. XX wieku był czysty, a dziś jest to ogromna bomba ekologiczna, która powstała na skutek przedostawania się zanieczyszczeń z hałdy, gdzie były składowane odpady poprodukcyjne z nieistniejących już Zakładów Chemicznych “Hajduki” na terenie miasta Chorzów.
Remediacja terenów zdegradowanych i zanieczyszczonych w rejonie stawu Kalina to jak dotąd największa tego typu realizacji w Polsce. Wykonanie tak skomplikowanego zadania będzie niestety wiązało się z okresowymi niedogodnościami dla okolicznych mieszkańców, jednak chciałbym podkreślić, że kwestie bezpieczeństwa traktujemy priorytetowo. W trakcie prowadzonych prac przewidujemy monitoring zanieczyszczenia powietrza, a działania potencjalnie najbardziej odczuwalne dla mieszkańców zrealizujemy pod szczelnymi namiotami – mówi Norbert Kurek, reprezentujący wykonawcę.
Czym jest remediacja? To działania zmierzające do usunięcia czy też zmniejszenia ilości zanieczyszczeń powierzchni ziemi, wprowadzonych w wyniku działalności człowieka. Celem remediacji jest przywrócenie środowisku: glebie, leżącej pod nią ziemi oraz wodom gruntowym jego wcześniejszych wartości użytkowych. Innymi słowy, staw Kalina odzyska swój dawny blask.