Przed rozpoczęciem budowy, obowiązkiem kierownika budowy jest zabezpieczenie terenu i zapewnienie bezpiecznych warunków pracownikom, wykonawcom oraz osobom postronnych. Jeśli budowę domu zleciliśmy firmie – warto znać podstawowe przepisy, by w razie zaniechań wiedzieć kiedy interweniować.

 

Zabezpieczenie terenu budowy – kto odpowiada? 

Nadzór nad budową i organizacją placu to zadania kierownika budowy, przejmującego obowiązki inwestora. Do momentu odbioru końcowego, odpowiedzialność inwestora w tym zakresie jest ograniczona.

 

Ochrona środowiska 

Należy maksymalnie ochronić otoczenie przed negatywnymi skutkami prowadzonych działań. Zanim rozpoczną się prace, powinno się upewnić, że grunt, na którym stanie budynek nie jest chemicznie zanieczyszczony – zapytaj więc dewelopera lub sprzedawcę o to, czy grunt był badany. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ podczas prowadzenia budowy, mogą wystąpić problemy, które wstrzymają prace i narażą na niebezpieczeństwo sąsiadów oraz okoliczną przyrodę.

 

Ogrodzenie terenu

Teren budowy powinien być oddzielony ogrodzeniem o wysokości minimum 1,5 metra i ustawionym w odległości nie mniejszej niż 1/10 wysokości budynku. Odległość może być zmniejszona, w przypadku gdy budynek powstaje wśród gęstej zabudowy. Wtedy wymaga się zastosowania innych rozwiązań, które uchronią przed spadaniem narzędzi, cegieł. Ustawienie ogrodzenia jest wymagane też w miejscu prowadzenia wykopów (jeśli ich głębokość wynosi więcej niż 1 metr). Należy wtedy postawić balustradę o wysokości min. 1, 1 metra. Jeśli postawienie ogrodzenia nie jest możliwe – plac budowy musi zostać oznakowany tablicami ostrzegawczymi, bądź w razie konieczności musi być zapewniony stały nadzór.

 

Co musi się znajdować na terenie budowy? 

Ogrodzony teren powinien być tak duży, żeby mogły się tam znaleźć toalety oraz punkty socjalne dla robotników i miejsca parkingowe dla dostawców. Plac powinien też umożliwiać przechowywanie materiałów, sprzętów, odpadów. Za ich utylizację i zabezpieczenie odpowiada kierownik. Dlatego tym ważne jest to, w jaki sposób oraz  gdzie zostaną wywiezione, by nie rozprzestrzeniały się w środowisku.

 

Oznakowanie terenu 

Na terenie budowy, w widocznym miejscu, musi znajdować się ogłoszenie z danymi dotyczącymi bezpieczeństwa pracy, ochrony zdrowia oraz żółta tablica informacyjna określająca rodzaj robót, adres ich prowadzenia, numer pozwolenia na budowę i nazwę, adres oraz numer telefonu organu nadzoru budowlanego, dane inwestora, wykonawcy, kierownika budowy, numery telefonów alarmowych i okręgowego inspektora pracy.

 

Zabezpieczenie prac na wysokościach 

Prace odbywające się powyżej 1 metra nad ziemią, muszą być zabezpieczone balustradami lub linkami bezpieczeństwa. Ważną kwestią jest też odpowiedni montaż rusztowań i podestów, który musi być wykonany zgodnie z instrukcją producenta. Ważne jest również umieszczenie specjalnych tablic informacyjnych informujących o prowadzonych działaniach. Praca na wysokościach w przypadku wystąpienia złych warunków pogodowych jest zabroniona.